Lajme

Dollari do të fuqizohet sërish ndaj monedhave botërore, sipas FT-së


Këtë javë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pritet një tjetër rritje e normave të interesit, e cila, nga ana tjetër, do të sjellë një tjetër fuqizim të monedhës amerikane në raport me monedhat botërore.

Lajmi u bë i ditur nga e përditshmja londineze “Financial Times”.

“Këtë javë, Sistemi i Rezervës Federale pritet të vazhdojë të forcojë politikën e tij të frenimit të kërkesës për monedha”, shkruan botimi britanik.

Kjo, duke rritur normat e interesit mbi homologët e tyre në Evropë dhe Japoni.

Normat më të larta të interesit, sipas FT-së, priren të tërheqin investitorët e huaj, duke rritur kërkesën për dollar.

Vihet re se forcimi i dollarit në raport me monedhat e tjera, veçanërisht me euron, është lehtësuar nga politika e Fed-it që synon të luftojë inflacionin më të lartë në 40 vjet.

Ngadalësimi i rritjes ekonomike në Evropë dhe bllokimet e vazhdueshme në Kinë shtojnë negativitetin në treg (përveç konfliktit në Ukrainë).

Në të njëjtën kohë, dollari i fortë shqetëson bizneset amerikane.

“Kompanitë amerikane me biznese të mëdha jashtë po vuajnë sepse një dollar i fortë do të ulë vlerën e shitjeve të tyre ndërkombëtare dhe do t’i bëjë ato më pak konkurruese në krahasim me konkurrentët vendas”, shkruan gazeta londineze.

IBM, Netflix, Johnson & Johnson dhe Philip Morris kanë raportuar tashmë një rënie të të ardhurave për shkak të kursit të këmbimit, vëren botimi.

Apple dhe Microsoft mund t’u bashkohen atyre në të ardhmen e afërt.

Javën e kaluar, IBM-ja paralajmëroi tashmë se forcimi i dollarit mund të zvogëlojë të ardhurat e saj këtë vit me 3.5 miliardë dollarë.

Johnson & Johnson pret humbje prej 4 miliardë dollarësh.

Philip Morris humbi 500 milionë dollarë në tremujorin e dytë, Netflix – 339 milionë dollarë në periudhën nga prilli në qershor.

Sipas parashikimeve, forcimi i dollarit mund të vazhdojë edhe për disa tremujorë të tjerë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore