Lajme

Dokumentet sekrete për masakrën e Wagner: 20 mijë të vdekur vetëm në Bakhmut, 90 % ishin të burgosur


Një nga sloganet e Wagnerit thotë: Biznesi ynë është vdekja. Biznesi është i mirë.

Tani, falë rrjedhjeve të reja të jashtëzakonshme nga arkivat e Grupit Wagner kuptohet se shumica anëtarëve të grupit vdiqën në  Bakhmut: mbi 19 mijë e 500 njerëz, dhe 17 mijë prej tyre ishin të burgosur të falur nga Vladimir Putin.

Falë këtyre rrjedhjeve, është gjithashtu e mundur të përcaktohet se sa të burgosur në total shkuan në luftë për liderin e Wagner, Yevgeny  Prigozhin: të paktën 48 mijë njerëz.

Pothuajse 90% e Wagner-ve që vdiqën gjatë sulmit në Bakhmut u rekrutuan si të burgosur dhe Wagner shpenzoi 92.5 miliardë rubla (pothuajse një miliard euro) në pagesa pas vdekjes për familjet e tyre (një shumë që nuk përfshin kompensimin për lëndimet dhe shumicën e pagave) .

Për më tepër, vetë Prigozhin shpalli triumfalisht: Më 8 tetor 2022, komanda e PMC Wagner dhe gjenerali S. V. Surovikin vendosën të nisin operacionin “Bakhmut Meat Grinder” për të shpëtuar ushtrinë ruse dhe nderin e Rusisë”.

Dhe ai ishte i sinqertë.

Në verën e vitit 2022, duke folur me të burgosurit rusë në koloninë e parë ku ai shkoi për të rekrutuar të dënuar dhe për t’i dërguar në thertore, Prigozhin e kishte filmuar veten duke bërë një fjalim të rëndë.

“Unë do t’ju marr të gjallë. . Nuk do t’ju kthej gjithmonë të gjallë. Ata që vijnë për të luftuar në Ukrainë, përfshirë përdhunuesit, do të jenë të lirë pas kthimit. Dezertorët do të pushkatohen. Keni 5 minuta për të vendosur”.

Pas sukseseve të para në Shën Petersburg, rekrutuesit e Wagner-it kishin rekrutuar vazhdimisht në burgjet në rajonin e Nizhny Novgorod, në Karelia, në Novgorod, në Pskov.

Wagner rekrutoi 48 mijë të dënuar rusë në burgje.

Njëzet mijë vdiqën vetëm në Bakhmut, dhe nga këta 17 mijë ishin ushtarë.

Prigozhin ishte peshku më i pastër në shtëpinë e turmës së krimit rus dhe huliganizmit në burg.

Shefi i Wagner-it tregoi me krenari historitë e vdekjes së tyre si ato të heronjve.

Marrë nga “La Stampa”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore