Kulturë

Dizajnohet qyteti i parë virtual në Metaverse


Qyteti virtual në Metaverse

Studioja britanike e arkitekturës Zaha Hadid Architects ka krijuar qytetin “cyber-urban” e quajtur Liberland Metaverse, ku njerëzit mund të blejnë parcela toke me kriptovaluta dhe të hyjnë në ndërtesa dixhitale si avatar.

Pra, qyteti virtual bazohet në Republikën e Lirë të Liberland-it një mikrokomb i pretenduar nga politikani çek Vít Jedlička që shtrihet në tokë të diskutueshme midis Kroacisë dhe Serbisë.

“Përderisa Liberland Metaverse ka për qëllim të drejtojë zhvillimin e Liberland si një mikrokomb libertarian, ai gjithashtu do të funksionojë si mbretëri e lirë e realitetit virtual në vetvete,” shpjegoi drejtori i ZHA, Patrik Schumacher.

Schumacher thotë se kampusi virtual, i cili është i rrethuar me ujë, do të përdoret si një nyje rrjeti për projektet e kriptove, kompanitë e kriptove dhe ngjarjet kripto.

“Ambicia është që ai të bëhet faqja kryesore për rrjetëzimin dhe bashkëpunimin brenda industrisë në zhvillim të web 3.0, është metaverse për zhvilluesit metaverse dhe ekosistemin e kriptove në përgjithësi”, shprehet ai për Dezeen.

Gjithashtu, njerëzit mund të blejnë parcela toke dhe të krijojnë biznese në qytetin virtual dhe nëse e bëjnë këtë, ata gjithashtu do të kenë një aksion në Liberland fizik.

Studioja projektuese ZHA i projektoi të gjitha ndërtesat në stilin e tij me forma të përkulura dhe qoshe të rrumbullakëta.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore