Shqipëria

Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, Basha: Pastrimi i politikës nga njerëzit e lidhur me krimin


Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, kryedemokrati Lulzim Basha, ka vijuar me thirrjen e tij “vetting në politikë”.

Basha nëpërmjet një postimi në median sociale Twitter, thekson se korrupsioni është, “arsyeja pse fatkeqësisht Shqipëria renditet gjithmonë e më shumë e fundit për gjërat që ua lehtësojnë jetën shqiptarëve dhe e para për ato që ua bëjnë të pamundur atë”.

Kreu i Partisë Demokratike përmend se, “shteti është i kapur nga paligjshmëria dhe pandershmëria”.

Prandaj sipas tij, “është koha për një angazhim dhe mobilizim të të gjithë shoqërisë për të ecur me vendosmëri përpara në përballjen me korrupsionin dhe të korruptuarit për pastrimin e politikës nga abuzuesit dhe njerëzit e lidhur me krimin dhe korrupsionin”.

Basha e mbyll duke vënë theksin te kjo e fundit, “për një politikë të pastër në shërbim të familjeve shqiptare dhe mirëqenies së tyre”.

Më 3 dhjetor 2003, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi Konventën kundër Korrupsionit, e cila ka hyrë në fuqi në dhjetor të vitit 2005.

Sipas saj, Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit ka si qëllim të rrisë ndërgjegjësimin, të parandalojë dhe të luftojë këtë fenomen.

Në të shkruhet se korrupsioni është fenomen social, politik dhe ekonomik që ekziston në sajë të një zinxhiri njerëzish.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore