Sport

Dita kur Pele ndaloi një luftë: Është një nga krenaritë e mia më të mëdha


Postimi homazh në Instagram në profilin e Pele pas vdekjes së tij të enjten i referohej një prej historive më të panjohura nga jeta e legjendës braziliane.

Ishte përsëri në 4 shkurt 1969, kur Pele arriti një armëpushim të çastit në Luftën Civile Nigeriane. E njohur edhe si Lufta e Biafras, ajo zgjati nga 5 korriku 1967 deri më 13 janar 1970 dhe mori afro një milion jetë.

Ishte në mes të asaj periudhe që gjigantët brazilian të futbollit Santos zbarkuan në Benin City për t’u përballur me një skuadër të Shtetit Qendror Perëndimor.

“Dritat në qytet nuk ndizeshin natën”, tha ish-lojtari i Santos Edu për Folha.

“Vetëm hoteli dhe shtëpitë ishin të ndriçuara. Më kujtohet se pyeta menaxherin pse dhe ai më tha se ishte për të shmangur bombardimet e armikut.”

Ish-shoku i skuadrës së Peles, Ramos Delgado, kujtoi se lufta u ndal që ndeshja të vazhdojë.

“Fuqia e Peles ishte e pabesueshme,” tha Delgado.

“Më kujtohet kur shkuam në Nigeri dhe ai vend ishte në luftë, dhe djemtë e ndaluan luftën një ditë që Santos të mund të luante”.

Revista amerikane TIME raportoi në vitin 2005 se qeveria nigeriane dhe Republika e Biafras pranuan një armëpushim tre-ditor.

“Megjithëse diplomatët dhe emisarët ishin përpjekur më kot për dy vjet për të ndalur luftimet në atë që ishte lufta civile më e përgjakshme e atëhershme e Afrikës, mbërritja në Nigeri e vitit 1969 e legjendës së futbollit brazilian Pele solli një armëpushim tre-ditor,” lexohej në artikullin e TIME.

“Si qeveria dhe Republika e shkëputur e Biafras pranuan një armëpushim për të lejuar ekipin e tij, Santos, të luante dy ndeshje ekspozuese kundër ekipeve lokale. Për 72 orë, futbolli ishte më i rëndësishëm se lufta.”

Dy vjet më parë, Pele shkroi në Twitter për të etiketuar armëpushimin gjatë Luftës Civile Nigeriane si një nga “krenaria e tij më e madhe”.

“Kam mësuar si fëmijë, me babain tim Dondinho, se futbolli është një instrument për të mirën”, ka shkruar Pele.

“Ai më mësoi atë mësim kur më pa duke dribluar një kundërshtar më të dobët pa asnjë nevojë dhe më kërkoi që gjithmonë të respektoja rivalët e mi. E mora këtë përgjithmonë, duke përdorur gjithmonë talentin tim për dashuri dhe paqe.

“Gjithmonë jam përpjekur ta dërgoj këtë mesazh, si futbollist dhe si burrë. Një nga krenaria ime më e madhe ishte që ndalova një luftë në Nigeri, në vitin 1969, në një nga turnet e shumta të futbollit që Santos bëri nëpër botë.

“Na u kërkua të luanim një ndeshje miqësore në Benin City, në mes të një lufte civile, por Santos ishte aq i dashur saqë ranë dakord për një armëpushim në ditën e ndeshjes. U bë e njohur si dita që ‘Santos ndaloi luftën’.

“Gjithmonë u përpoqa ta dërgoja këtë mesazh, si futbollist dhe si burrë. Një nga krenaritë e mia më të mëdha ishte që ndalova një luftë në Nigeri, në vitin 1969, në një nga turnet e shumta të futbollit që Santos bëri nëpër botë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore