Jetesë & Stil

Dita e Shën Valentinit, dhe traditat e çuditshme nga e gjithë bota


Shën Valentini është dita e të dashuruarve, në mbarë botën. Ajo është simbolikë e zemrave që duhen, e lidhjeve të forta, dhe premtimeve të pafundme.

Por cilat janë disa nga traditat në disa vende të botës.

 Franca

Franca njihet si shteti i të dashuruarave. Për vite me radhë ajo fitoi konkursin për të dashuruarit.

Tokio

Në Tokio si simbol i dashurisë, njerëzit bëjnë banjë zhytur në çokollata.

 

Tajlandë

Dita e Shën Valentinit është dit zyrtare për të gjithë ata që duan të martohen. 99 çifte u martuan me 14 shkurt 1999.

Indi

Në Indi dashuria shprehet nëpërmjet modelit të flokëve. Parukierët indian bëjnë zemra në flokë.

Finlandë

“Dashuria nuk është barrë” në nder të kësaj shprehje, në Finlandë u mbajt një konkurs ku meshkujt mbanin në krahë gratë e tyre.

Afganistan

Në Afganistan nuk e festojnë Shën Valentinin. Por brezat e rinj kanë thyer traditat, duke festuar.

 

 

 

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore