Lajme

Dita e fundit e zgjedhjeve evropiane, qindra miliona qytetarë drejt kutive të votimit


Qindra miliona votues po shkojnë drejt kutive të votimit – të dielën – në zgjedhjet e Parlamentit Evropian që pritet të anojnë më tej asamblenë drejt së djathtës radikale dhe ekstreme, duke formësuar kursin e ardhshëm të kontinentit.

Votuesit në shumicën e vendeve anëtare të BE-së, përfshirë Francën, Gjermaninë, Italinë, Spanjën dhe Poloninë, do të votojnë sot në ditën e fundit të ciklit zgjedhor katër-ditor që filloi në Holandë të enjten.

Në zgjedhjet e para evropiane që nga largimi i Britanisë nga BE-ja, votuesve u kërkohet të zgjedhin 720 ligjvënës në parlamentin e vetëm transnacional në botë të zgjedhur drejtpërdrejt.

Sondazhet sugjerojnë se, grupet kryesore pro-evropiane do të ruajnë shumicën e tyre, por e shohin ndikimin e tyre të sfiduar si kurrë më parë, me partitë nacionaliste dhe të ekstremit të djathtë në rrugën e duhur për të fituar një numër rekord vendesh.

Parlamenti Evropian ka fituar pushtete të rëndësishme gjatë dy dekadave të fundit.

Eurodeputetët janë ligjvënës të përbashkët me ministrat e qeverisë kombëtare për një sërë politikash të BE-së, si veprimi për klimën, inteligjenca artificiale, të drejtat e punëtorëve dhe subvencionet e fermave.

Parlamenti, i cili ulet në Bruksel dhe Strasburg, do të ketë gjithashtu fjalën e fundit nëse politikania gjermane e qendrës së djathtë, Ursula von der Leyen, merr një mandat të dytë të lakmuar si presidente e Komisionit Evropian, një nga pozicionet më të fuqishme në politikën evropiane.

Blloku më i madh ka të ngjarë të mbetet Partia Popullore Evropiane e qendrës së djathtë të von der Leyen, e cila pritet të ruajë afërsisht 176 vendet e saj në një parlament që është pak më i madh se asambleja që po largohet.

Grupi i Socialistëve dhe Demokratëve të qendrës së majtë duhet të ruajë vendin e dytë me rreth 139 vende.

Por grupi i qendrës Renew dhe të Gjelbërit parashikohet të humbasin vende, të tërhequr nga dobësia e partive kombëtare në dy vendet më të mëdha anëtare, Francë dhe Gjermani.

Në Gjermani, e cila do të zgjedhë 96 eurodeputetë, të Gjelbrit – pjesë e një qeverie të koalicionit jopopullor të udhëhequr nga socialisti Olaf Scholz – kanë paguar një çmim elektoral për polemikat mbi ligjet e brendshme të klimës.

Të Gjelbërit gjermanë pritet të humbasin disa nga 25 vendet e tyre ekzistuese, që do të thotë se grupi më i gjerë i Parlamentit Evropian ka të ngjarë të zhytet nga vendi i katërt historik që fitoi në 2019-ën si pasojë e protestave për veprimin klimatik në të gjithë Evropën.

Në Francë, e cila do të dërgojë 81 eurodeputetë në Bruksel dhe Strasburg, presidenti francez Emmanuel Macron po qëndron shumë prapa Tubimit Kombëtar të ekstremit të djathtë të Marine Le Pen.

Dobësia e partisë së Macron mund të bëjë që grupi centrist Renew – i dominuar nga eurodeputetët francezë – të humbasë vendin e tretë tradicional.

Fraksioni Renew mund të zëvendësohet nga nacionalistët, konservatorët evropianë të djathtë dhe reformistët, falë rritjes së italianëve me kryeministren, Giorgia Meloni, e cila shihet gjithnjë e më shumë si mbretëresha e politikës evropiane.

Sondazhet e fundit sugjerojnë se partia e Melonit është në rrugën e duhur për të trefishuar përqindjen e votave, në kurriz të partnerëve të saj të koalicionit.

Ndërsa Le Pen i ka bërë propozime Melonit për të krijuar një “super-grup” nacionalist, shumica e analistëve presin që liderja italiane ta shmangë atë aleancë në favor të një grupi më të vogël, më koherent të krahut të djathtë që mund të punonte me komisionin e von der Leyen.

Sondazhet sugjerojnë se partitë nacionaliste dhe të ekstremit të djathtë mund të kthejnë një rekord prej 165 eurodeputetësh, por këta ka të ngjarë të mbeten të shpërndarë në dy, ndoshta tre grupe, si dhe deputetë të palidhur, duke zbehur ndikimin.

Vëzhguesit po presin të shohin nëse kryeministri i Hungarisë, Viktor Orbán, zgjedh t’i bashkojë eurodeputetët e tij të Fidesz me një aleancë të krahut të djathtë.

Fidesz, i cili ka 12 vende, ka qenë politikisht i pastrehë që kur u largua nga EPP e qendrës së djathtë në vitin 2021, përpara se ata të përjashtoheshin nga shqetësimet rreth lëvizjes autoritare të Hungarisë.

Në Holandë, politikanët e Majtë dhe të Gjelbërve përshëndetën një epërsi të ngushtë në sondazhet dalëse të enjten ndaj partisë së ekstremit të djathtë Liria, megjithëse marzhi i gabimit sugjeroi gjithashtu një barazim.

Në votimin holandez të së enjtes, një sondazh tregoi se aleanca fitoi tetë nga 31 vendet e Holandës, me PVV të Geert Wilders në shtatë vende, nga një në 2019.

Pjesëmarrja do të jetë një metrikë e vëzhguar me vëmendje në zgjedhje: votimi i vitit 2019, i cili u zhvillua në sfondin e largimit kaotik të Mbretërisë së Bashkuar nga BE dhe tensioneve me Shtëpinë e Bardhë të Donald Trump, pa pjesëmarrjen në 50.6%, më i larti në 25 vjet.

Këto zgjedhje shohin gjithashtu një zgjerim në votimin e të rinjve me Belgjikën dhe Gjermaninë duke u bashkuar me Austrinë dhe Maltën për t’i dhënë votën 16-vjeçarëve.

Parlamenti Evropian është përpjekur të motivojë votuesit e rinj me një video të fuqishme fushate që shfaq të moshuarit që kujtojnë pushtimin nazist, Holokaustin dhe pushtimin sovjetik të Çekosllovakisë.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për Albanian Post 

Zgjedhjet Evropiane 2024, kush i kryeson sondazhet?

Kush janë supergrupet politike në Parlamentin Evropian?

Kush do të jetë kryediplomati i ardhshëm i BE-së?

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore