Lajme

Disa parti në Mal të Zi dorëzojnë kallëzim penal ndaj kryekuvendarit Mandiç


Disa parti në Mal të Zi, ndër të cilat edhe një shqiptare, kanë dorëzuar kallëzim penal në Prokurorinë Speciale të Shtetit kundër kryetarit të Kuvendit malazez, njëherit kreut të “Demokracisë së Re Serbe”, Andrija Mandiç – njohur për orientimin e tij pro ruso-serb.

Padia është bërë nga Partia Demokratike e Socialistëve – DPS (partia më e madhe opozitare në Mal të Zi), Socialdemokratët, Iniciativa Qytetare Kroate dhe Unioni Demokratik i Shqiptarëve.

Kreu i grupit parlamentar të DPS-së, Andrija Nikoliç, ka sqaruar se kallëzimi është dorëzuar për shkak të dyshimit se Mandiç ka kryer vepër penale – shpërdorim i pozitës zyrtare.

“Në kundërshtim me ligjin, Mandiç në kabinetin e tij ka shfaqur flamurin e një shteti të huaj, i cili rregullohet me Ligjin për përdorimin e flamurit, stemës dhe himnit të shtetit të Serbisë dhe të ftuarit nuk ishin përfaqësues të Shteti i Serbisë dhe me këtë e poshtëroi Kuvendin”, tha Nikoliç në një konferencë për media në parlamentin malazez, transmeton media malazeze “Vijesti”.

Deputeti i DPS-së pohoi se Mandiç ka bërë diskriminim duke vendosur flamurin, që është flamuri i një kombi.

“Mali i Zi përkufizohet si civil, jo si shtet i një populli – serb, malazez…”, shtoi.

Ai ka theksuar se kryetari i Kuvendit ka për detyrë të jetë kryetar i të gjithë qytetarëve.

“Ne e kemi të qartë se Mandiç ka një rol politik për të ndryshuar karakterin e Malit të Zi. Një aspekt tjetër është se Andrija Mandiç krijon ndarje në Mal të Zi. Ai dëshiron ta sjellë Malin e Zi me një karakter të ndryshuar në ‘botën serbe’, me qëllim duke i bashkuar të gjithë serbët dhe për të dëgjuar Beogradin zyrtar. Besojmë se ka shumë që kontestohet dhe se autoritetet do ta hetojnë raportin dhe së paku do të dëgjojnë Mandiç-in dhe ata që morën pjesë në të”, tha Nikoliç.

Ndërsa, deputeti nga radhët e Socialdemokratëve, Branislav Neneziç, theksoi se tashmë disa herë ka deklaruar se është e qartë se Mandiç është dikush që menaxhon shumicën në pushtet.

“Elita politike që punon nën stafetën e Beogradit nuk është pajtuar me atë të vitit 2006. Ata duan të përsërisin skenarin që e pamë në fund të viteve ’80 në të gjitha republikat e Jugosllavisë dhe krahinat”, tha Neneziç.

Ai beson se një pjesë e mazhorancës qeverisëse e udhëhequr nga Lëvizja Evropa Tani, Demokratët dhe Forumi Shqiptar duhet së pari t’u tregojnë votuesve të tyre nëse e mbështesin “shkeljen e Kushtetutës për të varur flamurin e një vendi tjetër në Parlament”.

“Le të tregojnë karakter sepse ky është para së gjithash një vepër kriminale. Nuk mund të luash me reputacionin e vendit për hir të kalkulimit politik”, shtoi Neneziç.

Ai pohoi se të gjithë në Mal të Zi duhet të kenë të drejtën të jetojnë të lirë. “Liria është diçka për të cilën kanë vdekur të parët tanë. Nuk duhet ta duash, as nuk e deshe në këtë formë në vitin 2006, por duhet ta respektosh”, shtoi.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore