Vende

Disa nga pamjet më spektakolare nga aeroportet në botë


Udhëtimet e meritojnë gjithë dashurinë që u falet. Ta nisim nga përjetimi i një kulture të re, ngrënja e një ushqimi të mrekullueshëm, të qëndruarit në hotele të nivelit të lartë si dhe ulja në një aeroport të ri.

Sigurisht, jo të gjithë aeroportet janë krijuar të barabartë.

Disa kanë lehtësi të jashtëzakonshme. Disa ofrojnë qasje të lehtë në qytet. Disa e bëjnë eksperiencën tuaj një ëndërr.

Dhe disa kanë qasje vërtet ëndërrimtare.

Ka shumë shirita spektakolar uljeje përreth, por shpesh më të njohurit ndodhen në destinacione jashtë rrugës.

Pra, këtu vijojnë disa nga qasjet më të bukura në destinacionet kryesore – së bashku me cilën anë të avionit duhet të uleni për t’i vlerësuar ato më së miri.

Rio de Janeiro (SDU)

Roller mbi kodra, të mbështetur nga malet e harlisura, dhe të rrethuar nga plazhet me rërë dhe Oqeanin Atlantik përtej, Rio ka një nga mjediset më të bukura natyrshëm në botë.

Ndërsa fluturimet ndërkombëtare zbarkojnë në Aeroportin Ndërkombëtar Galeão, jashtë qendrës së qytetit, Santos Dumont – aeroporti më i vogël i qytetit, shërben shumë destinacione vendase (përfshirë fluturimet me anije në São Paulo).

Jo vetëm që është në qendër të qytetit, por është pikërisht në Gjirin Guanabara, në tokën e kërkuar, duke krijuar pamje të jashtëzakonshme kur hyni ose dilni.

Provoni anën e djathtë për një paraqitje të shkurtër të ikonave të Rio -s, përfshirë Malin e Sheqerit.

Malé (VIA)

Do të shijoni pamjen klasike të Maldiveve që fluturojnë brenda ose jashtë Malé.

Kur u ndërtua për herë të parë në vitet 1960, ajo kishte një pistë të bërë nga pllaka çeliku; këto ditë është një sipërfaqe standarde e asfaltit, megjithëse nuk ka asgjë standarde në lidhje me pamjet e Oqeanit Indian të spërkatur me atoll ndërsa hyni në tokë.

Nga ajri, ju mund të shihni rrjetin e kanaleve të Venecias që shkëlqejnë nën rrezet e diellit.

Venice (VCE)

Nga ajri, Venecia duket si një peshk, duke notuar drejt kontinentit me bishtin që përplaset në detin Adriatik.

Ju nuk e shihni atë nga toka, por bëni ashtu siç hyni për të zbritur në aeroportin Marco Polo, në veri të qendrës së qytetit në kontinent.

Uluni në të djathtë të aeroplanit dhe do të shihni qytetin që nuk shpërthen nën ju, nga barrierat e përmbytjeve MOSE dhe ishulli Lido deri në çatitë e terrakotës, kullat e kambanave të trasha dhe madje edhe ndezjet e Kanalit të Madh.

Në sekondat e fundit të fluturimit do të shihni ishujt Burano dhe Torcello, para se të uleni mes kënetave të kripës së lagunës veriore.

Cape Town është një mjedis tjetër mahnitës – me një mbërritje spektakolare.

I stërmbushur nga dy oqeane – Indiani dhe Atlantiku – dhe me Tabela Mountain që po ngrihet prapa, Cape Town është atje lart me Rio de Janeiro-n për nga mjedisi spektakolar natyror.

Uluni në anën e djathtë dhe, nëse jeni në një qasje veriperëndimore, duhet të fluturoni përtej Mountain Table, duke dalë mbi retë.

Ju gjithashtu mund të shikoni Qytetin e Simonit në gadishullin Kep, ose të fluturoni drejtpërdrejt mbi oqean dhe të ktheheni në qytet – në këtë rast, ju do të keni pamje të ujit në të dyja anët.

San Francisko (SFO)

Udhëtarët me fat mund të shikojnë një pamje të urës Golden Gate kur fluturojnë nga SFO.

Me përzierjen e vijës bregdetare dhe kodrave, San Francisko është në një nivelk me Cape Town-in dhe Rio-n për bukuri natyrore.

Kur niseni ana e majtë shpesh mund t’ju sjellë pamje nga qyteti dhe Golden Gate Bridge para se të shkoni në lindje.

Gjatë uljes, secila anë duhet t’ju japë pamje nga uji – me pamje nga oqeani në të majtë dhe Zona e Gjirit në të djathtë.

Genoa (GOA)

Aeroporti i Genoas është ndërtuar në tokën e kërkuar në Detin Mesdhe.

Ka disa mënyra më të mira për të bërë një hyrje në Med sesa me një ulje në aeroportin e Genoa -s, pista e të cilit është një gadishull i tokës së rikuperuar që lundron në Detin Ligurian, pak jashtë qendrës së qytetit.

Për cilën anë të shëndoshë varet nëse jeni adhurues të pamjeve të detit apo qytetit: të shihni shtëpitë me ngjyra të ndezura të qendrës së qytetit të Xhenovës që janë vendosur poshtë shkëmbit.

 

 

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore