Vende

Disa nga qytetet më misterioze në botë


Shën Vinset dhe Gernadine

Nësë ky vend ju duket i njohur, mund të jetë sepse e keni parë në filmat “ Pirates of the Caribbean”. Ky komb i Karaibeve ishte vendi i zgjedhur i xhirimit për ekskluzivitetin e filmit.

Koreja e veriut

Ky shtet është misterioze sepse është i kufizuar nga pjesa tjetër e botës.

Ishulli i Man

Rruga e qumështit, mund të shihen lehtësisht nga kjo perlë e fshehur në Mbretërinë e Bashkuar.

Lesoto

Moti në Afrikë ndryshon nga vendi në vend. Lesoto është një vend me dëborë gjatë gjithë kohës.

Eritrea

Ky vend nuk ka gjuhë zyrtare.

Ladona

Në këtë vend do fitoni nënshtetësi falas.

Suriname

Jo shumë njerëz kanë dëgjuar për këtë vend të Amerikës së Jugut. Njerëzit atje flasin spanjisht ose portugalisht.

Moldavia

Ky vend evropian ishte pa president tre vjet.

Nauru

Ky vend nuk ka kryeqytet, duke bërë kështu të jetë i vetmi vend në botë pa kryeqytet. Gjithashtu është në formën, e patates.

Maltë

Ky vend është shtëpia e strukturave më të vjetra prej guri.

Xhibuti

Ky është një ndër vendet, më me pak ujë.

Brunei

Askush nuk paguan taksa në Bureni. Vendi në Azinë Juglindore, i qeverisur nga një sulltan i fiton paratë duke shitur naftë.

 

Serbia

Formacionet gurore të pazakonta të vendit mund të jenë gjëja më tipike që gjendet në këtë shtet të Ballkanit.

Ishujt Kuk

Ky komb në Paqësorin e jugut, u emërua sipas një eksploruesi britanik kapiteni James Cook, i cili zbarkoi në ishull në fillim të shekullit 18-të.

Mauritania

A e dini se skllavëria u ndalua në këtë vend vetëm në 2007? Dhe Indeksi Global i Skllavërisë në vitin 2016 u vlerësua me që 43 mijë njerëz ishin ende skllevër në këtë vend.

Zvicër

Ky vend i vogël në Afrikën e Jugut, ka një ligj që i ndalon shtrigat të fluturojnë në lartësi më të madhe se 150 m, mbi fshesat e tyre.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore