Vende

Disa nga parqet më të mira kombëtare në Evropë


Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës, Kroaci

Vizita në parqet kombëtare të Evropës është më shumë sesa thjesht marrja e pamjeve piktoreske para jush, të shijosh këto vende të natyrës do të thotë të dalësh në fshatra dhe të përjetosh në mënyrë aktive atë që ato ofrojnë.

Për t’ju ndihmuar të planifikoni udhëtimin tuaj në parqe, këtu janë disa nga parqet më të mira kombëtare në të gjithë Evropën, të cilat duhet t’i shtoni në udhëtimin tuaj të ardhshëm Evropian.

Parku Kombëtar Oulanka, Finlandë

Kur njerëzit mendojnë për Finlandën, shpesh është natyra e egër që të vjen në mendje. Dhe kjo është pikërisht ajo që është Parku Kombëtar Oulanka, i’u ofron, i shtypur drejt kufirit me Rusinë, gjendet në Laplandën finlandeze. Pyjet dhe luginat e Oulankës janë një vend ideal për alpinistët, ndërsa lumi Oulankajoki është një vend i shkëlqyeshëm për të bërë kanoe. Vendet si Oulanka Canyon dhe Ristikallio Cliffs ofrojnë pamje mbresëlënëse ndërsa janë akoma lehtësisht të arritshme edhe për ata që nuk janë alpinistë.

Parku Kombëtar Gran Paradiso, Itali

Të thuash që Parku Kombëtar Gran Paradiso është një vend natyror dhe historik tepër i rëndësishëm do të ishte një nënvlerësim. Ky park kombëtar në Alpet Graian të veriperëndimit të Italisë ishte parku i parë kombëtar në vend dhe u krijua për të mbrojtur dhjamin alpin dikur të rrezikuar. Kjo temë e ruajtjes vazhdon edhe sot e kësaj dite me përpjekje të mëdha duke ruajtur habitatet e jetës së egër të parkut. Jo vetëm që parku është shtëpia e maleve si Gran Paradiso, por, gjithashtu përmban pamje klasike alpine, nga livadhet në toka pyjore dhe akullnajat. Akoma, mali i Gran Paradiso meriton një vëmendje, pasi është i vetmi mal i tëri brenda Italisë që arrin 4.000 metra.

Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës, Kroaci

Për adhuruesit e ujëvarave, ka pak ujëvara në Evropë aq spektakolare sa ato në Parkun Kombëtar të Liqeneve të Plitvice. Ndërtuar në një kanion brenda Kroacisë qendrore, ky park kombëtar përmban 16 liqenet e Plitvicës në të cilin uji rrjedh nga njëri në tjetrin. Jo vetëm që ujëvarat rrjedhin nga një liqen në tjetrin, por, ka edhe pamjen mbresëlënëse të ujëvara të Veliki Slap me lartësi 78 metra. Vizitorët në Parkun Kombëtar të Liqeneve të Plitvicës mund të eksplorojnë parkun duke ndjekur trotuare që lidhin secilin nga liqenet. Kjo mundësi për tu afruar pranë liqeneve do t’ju lejojë vërtet të vlerësoni ngjyrën e mrekullueshme të akuamarinës së ujit, por edhe natyrën e harlisur që formon barriera midis secilit prej liqeneve. Ndërsa nuk mund të notoni në Plitvice, është e mundur të bëni një udhëtim me anije përtej liqenit Kozjak, i cili është liqeni më i madh i parkut.

Parku Kombëtar Goreme, Turqi

Për të parë një peizazh vërtet të çuditshëm dhe të paharrueshëm, vizitoni Parkun Kombëtar, Göreme të Turqisë. Ky peizazh në zemër të Anadollit është gërryer nga elementët për mijëra vjet. Ajo që natyra ka lënë pas është një luginë e thyer e mbushur me maja shkëmbore, e njohur me dashuri si “oxhaqe të ndershme”. Është rënë dakord gjerësisht se mënyra më e mirë për të vlerësuar këtë park kombëtar magjepsës është një udhëtim me tullumbace me ajër të nxehtë në lindjen e diellit. Por ia vlen të ecësh në këmbë, pasi kjo është mënyra e vetme për të parë shtëpitë, kishat dhe fshatrat e tërë që janë gdhendur në fshat për të formuar qytete shpellash.

Parku Kombëtar Peneda-Geres, Portugali

Portugalia është e bekuar me një mori atraksionesh kulturore dhe natyrore, të dyja këto përplasen në Parkun Kombëtar Peneda-Geres. I ndodhur në pjesët veriore të nënvlerësuar të Portugalisë. Në vend që të përqendrohet vetëm në ruajtjen e habitateve malore dhe jetës së egër si ujqërit dhe shqiponjat, parku gjithashtu i jep rëndësi marrëdhënies që rajoni ka me fshatrat vendas. Kjo është një pjesë thellësisht tradicionale e vendit, diçka që është e qartë kur dalloni monumentet antike si varret dolmen dhe hambarët e modës së vjetër. Parku e ka marrë emrin nga disa vargmale të thatë malor që shtrihen brenda tij, dy prej të cilave janë Peneda dhe Geres.

Parku Kombëtar Cheile Nerei-Beusnita, Rumani

Ndoshta më i panjohuri nga parqet kombëtare në të gjithë Evropën është Parku Kombëtar Cheile Nerei Beusnita i Rumanisë. Për shkak se është vendosur në një cep të largët të Rumanisë perëndimore, ky park kombëtar mund të ndihet si një sekret i bukur. Parku është shtëpia e një niveli të pabesueshëm të biodiversitetit midis kafshëve më të vogla si amfibët dhe zogjtë. Ajo që tërheq më shumë vizitorë këtu megjithëse është peizazhi i parkut i cili është plot me gryka, liqene dhe ujëvara. Gjetja e ujëvarave si Izvorul Bigar, ujëvara Bigar dhe ujëvarat Beusnita duhet të jenë një përparësi për ata që kërkojnë pika të paharrueshme, siç duhet të jenë liqenet e Ochiul Beiului dhe Dracului.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore