Vende

Disa nga ishujt më të bukur në botë


Koh Samui, Tajlandë

Ishujt janë disa nga vendet më komodë në botë për të qenë, dhe nëse jeni duke kërkuar thjesht një largim të vogël, një vorbull aventure apo një pushim argëtues familjar, ishujt do t’ju ​​japin gjithçka që dëshironi.

Këtu janë disa nga ishujt më të bukur në botë:

Bali, Indonezi

Plazhet, malet dhe peizazhet vullkanike janë vetëm fillimi. Pavarësisht nëse jeni sërfist, entuziast në natyrë, ose thjesht po shkoni për t’u çlodhur, Bali ka diçka me të cilën do të dashuroheni. Me rreth 10 mijë tempuj, aty do të shihni kulturën e pasur dhe pamjet mahnitëse të ekspozuara kudo që të shkoni. Gjithmonë i renditur ndër ishujt më të mirë për t’u vizituar, Bali është një përzierje aq e bukur dhe e larmishme e argëtimit dhe relaksit sa që nuk do të dëshironi të largoheni.

Hvar dhe Ishujt Dalmat, Kroaci

Vendi më me diell në të gjithë Kroacinë ju fton për një qëndrim të mrekullueshëm ku do të shijoni gjithçka, nga restorante të stilit të lartë dhe vendpushimet e pasura deri tek ecjet dhe sportet ujore. Pavarësisht nëse zgjidhni ta festoni në plazh, të eksploroni fushat dhe vreshtat e tyre me livando, ose të merrni historinë nga muret e shekullit të 13-të dhe Kalaja Hvar, është një vend ideal për të përjetuar kulturën autentike dalmate. E përsosur për një pushim të zgjatur ose për një ndalesë të shkurtër në udhëtimin tuaj në Kroaci, glitz-i i Hvar-it është vështirë të mposhtet.

Ischia, Itali

Ischia është një ishull i vogël vullkanik në Itali, i njohur për burimet e tij të nxehta dhe ujërat termale të pasura me minerale. Njerëz nga e gjithë bota vijnë këtu për t’u çlodhur dhe për të parë pamjet e pabesueshme të pyjeve, kopshteve, vreshtave dhe qyteteve të çuditshme.

Kauai, Hawaii

I mbuluar kryesisht nga pyjet tropikale të shiut, Kauai është ishulli më pak i zhvilluar i Hawaii-t. Për shkak të kësaj, ju do të jeni në gjendje të mrekulloheni me të gjitha llojet e peizazheve natyrore nga malet në ujëvarat. Me më shumë se 60 plazhe në të gjithë ishullin, është një nga ishujt më të mirë për t’u vizituar në botë për adhuruesit e plazheve dhe sporteve të ujit.

Maui, Hawaii

Një mënyrë tjetër për të shqiptuar përsosmërinë është M-a-u-i. Me gjithçka, nga ecjet e mrekullueshme dhe argëtimi me ziplining deri te fushat e golfit premium dhe mundësia për të notuar nën ujëvarat, është e rrallë që të dëshironi të kaloni ndonjë kohë brenda nëse nuk shijoni një vakt të shijshëm Hawaiian. Ndërsa gjithçka që do të bëjë për një pushim të mahnitshëm, rezistenca e Maui është Haleakalā. Ky vullkan ngrihet në më shumë se 10 mijë metra dhe ofron pamje surreale të lindjes dhe perëndimit të diellit, të cilat absolutisht nuk mund t’i kaloni.

Santorini, Greqi

Falë një shpërthimi vullkanik që formoi peizazhin e tij, ndërtesat e zbardhura në shkëmbinj janë të njohura në të gjithë botën. Galeritë mbresëlënëse të artit dhe mikroburryeri e famshme e Santorinit frekuentohen gjatë ditës, ndërsa perëndimet e ndezura të diellit janë ngjarje që duhen parë para se të shijoni jetën e natës. Për mbrëmjen e përsosur romantike, nuk ka mënyrë më të mirë për të kaluar një natë në Santorini sesa të kënaqeni me kuzhinën e shijshme dhe verën e mirë, ndërsa shikoni lagunën.

Ishujt Galapagos, Ekuador

Pjesë e frymëzimit për Teorinë e Evolucionit të Charles Darwin, ky sit i bukur i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s është një nga vendet kryesore në botë për shikimin e kafshëve të egra. Ndryshe nga shumë destinacione të tjera ishujsh, secili prej 21 ishujve të këtij arkipelagu ka personalitetin e tij unik dhe do të shihni gjithçka, nga plazhet e bardha deri tek shkëmbinjtë vullkanikë.

Ishulli Boracay, Filipine

Ndoshta nuk do të flini shumë kur vizitoni ishullin Boracay. Gjatë ditës do të gjendeni në një parajsë, në një jet ski, kitesurf ose zhytje për të eksploruar jetën detare, pastaj gjatë natës, muzika e gjallë dhe rrotulluesit e zjarrit ju japin tonin për të kërcyer natën. Kur gjeni një moment të lirë, ka edhe stacione masazhi në disa nga plazhet që ofrojnë një mori opsionesh të garantuara për t’ju çliruar.

Korfuz, Greqi

Përzierja unike e kulturave i shton një bukuri të veçantë Korfuzit. Me ndikimet britanike, franceze dhe veneciane, do të jetë e vështirë të heqësh sytë nga arkitektura, kështjellat, kishat dhe tempujt e mrekullueshëm. Shpejt do të shihni se disa nga peizazhet dominohen nga malet e thepisura të Korfuzit, dhe ato janë perfekte për shëtitje.

Palawan, Filipine

Hedhja në ishull, eksplorimi i xhunglave dhe ngrënia e ushqimit janë vetëm disa gjëra për të bërë në këtë arkipelag të nënvlerësuar. Për shkak se ishulli kryesor i Palawan nuk është pushtuar ende nga turistët, ju ende mund të gjeni pjesën tuaj të parajsës kur e vizitoni atë.

Xhamajka

Lëreni muzikën reggae dhe dancehall të japë tonin për qëndrimin tuaj ndërsa mbushni itinerarin tuaj, gjithçka nga shpella dhe noti me delfinë deri tek shikimi i muzeve dhe gjetja e pulës më të mirë të hovit në ishull. Fatkeqësisht, shumë njerëz qëndrojnë të strehuar në vendpushimet e tyre dhe nuk arrijnë të përjetojnë pikat e nxehta autentike xhamajkane. Me gjëra të panumërta për të bërë në Xhamajka, ka pak vende që mund të krahasohen me të vërtetë.

Sicili, Itali

Bizhuteritë kulturore dekorojnë ishullin, por veçanërisht qyteti i Palermos është i njohur për historinë, arkitekturën dhe artin e tij që shfaqet në çdo cep. E theksuar nga vullkani më i lartë aktiv në Evropë, mali Etna, pamjet janë shumë afër perfektës pasi, atje do të shihni gjithçka nga livadhet, malet në det deri te vullkanet. Ndërsa Italia është e famshme për ushqimin e saj, lajmi i mirë për njerëzit e pasionuar pas ushqimit është se çdo pjesë e ndryshme e Sicilisë ka specialitetin e vet.

Maldivet

Nuk ka asnjë mënyrë të gabuar për të shijuar Maldivet. Pothuajse 1.200 ishujt e saj vazhdojnë të ofrojnë përvoja të pakrahasueshme për vizitorët. Nga vendpushimet luksoze me ishujt e tyre privatë e deri tek shtëpitë e mysafirëve në pronësi vendore, pavarësisht nëse doni të jetoni në prehër të luksit ose të shpinës me një buxhet, Maldivet janë në shërbimin tuaj. Me plazhe të mahnitshme dhe ujë të pastër kristal, jeta detare, snorkeling dhe zhytja janë disa nga më të mirat në botë.

Koh Samui, Tajlandë

Një nga gurët më të mëdhenj të Tajlandës, Koh Samui është i famshëm në botë për plazhet dhe ushqimet e tij. Por këto nuk janë arsyet e vetme për të vizituar këtë ishull. Pas ca kohësh në plazh, merrni parasysh të shkoni në pyllin e shiut dhe të eksploroni disa nga shtigjet e mrekullueshme të ecjes. Ju mund të ndiqni rritjen tuaj duke pushuar në një nga llixhat e shumta të garantuara për të siguruar paqe dhe qetësi. Argëtimi dhe relaksi kombinohen për ta bërë Koh Samui një vend kryesor për pushime.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore