Lajme

Dikur kritikë të Trump-it, tani qëndrojnë krah tij pas komenteve të NATO-s


Pasi Donald Trump sugjeroi se kishte kërcënuar se do të inkurajonte Rusinë të sulmonte aleatët “delikuentë” të NATO-s, përgjigja e shumë zyrtarëve republikanë ka qenë kryesisht një shprehje mbështetjeje.

Elitat e Partisë Republikane janë bërë aq të praktikuara në shmangien e deklaratave më të egra të Trump, saqë e hoqën shpejt këtë.

Trump, kandidati i mundshëm presidencial i partisë, kishte pohuar në një tubim të së shtunës në Karolinën e Jugut se ai një herë kërcënoi një qeveri të NATO-s për të përmbushur angazhimet e saj financiare – ose përndryshe ai do të inkurajonte Rusinë që “të bëjë çfarë do” për atë vend.

Komentet e Trump nga skena e tubimit nuk ishin pjesë e komenteve të tij nga telepromper-i, sipas një personi të afërt me të, i cili nuk ishte i autorizuar për të diskutuar çështjen publikisht.

Por vërejtja – një version i ri i një historie që ai ka treguar prej vitesh – ndezi shpejt në Evropë ato që tashmë ishin dyshime të rënda për angazhimin e Trump ndaj dispozitave të mbrojtjes kolektive të NATO-s.

Kjo dispozitë, e njohur si Neni 5, thotë se një sulm i armatosur ndaj çdo anëtari “do të konsiderohet një sulm kundër të gjithëve”.

Trump ka përdorur pushtetin e tij mbi Partinë Republikane në përpjekje për të vrarë përpjekjet e fundit dypartiake në Capitol për t’i dërguar Ukrainës më shumë armë dhe burime jetike për luftën kundër Rusisë.

Ukraina nuk është anëtare e NATO-s, por të ndihmosh Ukrainën të ruajë pavarësinë e saj është bërë misioni përcaktues i aleancës që kur Presidenti rus Vladimir Putin filloi pushtimin në shkurt të vitit 2022.

Dhe aty ku Trump mund të zbriste në një angazhim ndaj Ukrainës, komuniteti ndërkombëtar dhe ekspertët e politikës së jashtme, bëhen një farë qëndrimi për mënyrën se si ai do t’i qaset NATO-s, aleancës më të rëndësishme ushtarake të Amerikës, në çdo mandat të dytë të mundshëm.

Zyrtarët nga vendet më të vogla dhe më të cenueshme të NATO-s janë veçanërisht të shqetësuar sepse Trump ka sugjeruar tashmë se nuk është në interesin kombëtar të Amerikës që të hyjë në një luftë me Rusinë për të mbrojtur një komb të vogël.

Reagimi ndërkombëtar ndaj fjalëve të Trump të shtunën përfshinte një qortim të rrallë publik nga Jens Stoltenberg, sekretari i përgjithshëm i NATO-s. Stoltenberg tha se “çdo sugjerim që aleatët nuk do të mbrojnë njëri-tjetrin minon të gjithë sigurinë tonë, përfshirë atë të SHBA-ve, dhe i vë ushtarët amerikanë dhe evropianë në rrezik të shtuar”.

Ndërkaq, mbrojtja e Trump nga disa zyrtarë republikanë pasqyroi trajektoren e një partie që ish-presidenti e ka përkulur kryesisht në vullnetin e tij.

Në një intervistë telefonike, senatori Lindsey Graham nga Karolina e Jugut u duk i befasuar kur u pyet për vërejtjen e Trump.

“Gjithçka që mund të them është se kur Trump ishte president askush nuk pushtoi askënd. Mendoj se çështja këtu është që, në mënyrën e tij, të detyrohen njerëzit të paguajnë”.

Tetë vjet më parë, kur Trump ishte në krye të fushatës së tij të parë për president, Graham do të kishte dhënë një përgjigje shumë të ndryshme.

Në atë fushatë, Graham – fillimisht një nga konkurrentët e Trump në zgjedhjet paraprake, të cilin Trump e mposhti shpejt – e pa veten si një mbrojtës të vlerave internacionaliste të Partisë Republikane kundër asaj që ai e perceptonte si kërcënim akut të izolimit të Trump.

Graham udhëtoi në vend duke paralajmëruar këdo që do të dëgjonte për rreziqet e Trump. Por pasi Trump fitoi presidencën, Graham filloi të bëhej mik dhe këshilltar i ngushtë dhe u mirëprit në rrethin e brendshëm të Trump.

Edhe shumë të tjerë ndoqën një rrugë të ngjashme.

Në vitin 2016, Marco Rubio, një tjetër ekspert i politikës së jashtme që konkurroi kundër Trump për emërimin e partisë, e quajti atë një “mashtrues” dhe paralajmëroi se sa i rrezikshëm do të ishte nëse do t’i besoheshin kodet bërthamore të vendit.

Por pasi Trump fitoi, ai i la mënjanë këto ndjenja, u miqësua me të dhe tani është në mesin e një grushti republikanësh në garë për të qenë kandidati i tij.

Trump është i dhënë pas gënjeshtrave të plota në transmetimin e historive për ta bërë veten të duket si një negociator i ashpër.

Ish-këshilltari i tij për sigurinë kombëtare, John Bolton, i cili ka paralajmëruar se Trump do të tërhiqte SHBA-të nga NATO në një mandat të dytë, tha se ai kurrë nuk e kishte dëgjuar Trump të kërcënonte liderin e një vendi tjetër se do të inkurajonte një pushtim rus.

Një tjetër ish-zyrtar e ka përshkruar me delikatesë përrallën si “hiperbolë”.

Kurse një tjetër ish-zyrtar – H.R. McMaster, këshilltari i dytë i Trump për sigurinë kombëtare – ka dhënë një vlerësim me një fjalë të komenteve të Trump: “I papërgjegjshëm”.

Trump shpesh e lavdëron Putin dhe e ka admiruar prej kohësh si një udhëheqës “të fortë”.

Gjatë fushatës së vitit 2016, Trump i bëri thirrje Rusisë që të “gjente” emailet që Hillary Clinton, asokohe kandidatja demokrate për presidente dhe një objektiv i Putin, i kishte fshirë nga serveri i saj privat.

Ai ka sugjeruar se Putin nuk ndryshon, moralisht, nga udhëheqësit amerikanë. Kur Bill O’Reilly, një ish-prezantues i Fox News, e shtyu Trump menjëherë pasi ai mori detyrën për admirimin e tij për Putin, duke thënë se udhëheqësi rus është “një vrasës”, Trump u përgjigj: “Çfarë mendoni ju? A është vendi ynë kaq i pafajshëm?”

Por si president, politikat e Trump ndaj Rusisë ishin ndonjëherë më të ashpra se ato të paraardhësit të tij – një pikë që aleatët e Trump e theksojnë kur i hedhin poshtë deklarata të tilla si ajo e së shtunës si retorikë.

Aleatët e Trump, të cilët pretendojnë se ai nuk do të minonte NATO-n në një mandat të dytë, theksojnë se në mandatin e tij të parë ai miratoi dërgimin e armëve antitank në Ukrainë, gjë që Presidenti Barack Obama nuk e kishte bërë pasi Rusia pushtoi Krimenë në vitin 2014.

Teksa vrapon për të rimarrë Shtëpinë e Bardhë, Trump ka qenë i turpshëm për qëllimet e tij për NATO-n.

Faqja e tij e fushatës përmban një fjali të vetme të fshehtë: “Duhet të përfundojmë procesin që filluam nën administrimin tim të rivlerësimit themelor të qëllimit të NATO-s dhe misionit të NATO-s”.

Kur u kërkua se çfarë do të thotë kjo, Trump dhe ekipi i tij kanë refuzuar ta shpjegojnë.

Trump ka qenë i fokusuar në bisedat private për trajtimin e ndihmës së huaj si hua, diçka për të cilën ai ka postuar në mediat sociale, pasi republikanët e Senatit u përpoqën sërish të dielën për të miratuar një paketë ndihme, pasi Trump ndihmoi të ndalonin përpjekjet e tyre të mëparshme.

Por komenti për Rusinë dukej se e kapi më së shumti në befasi skuadrën e tij.

Jason Miller, një këshilltar i lartë i fushatës së Trump, kur iu kërkua të shpjegonte deklaratat e ish-presidentit – duke përfshirë nëse ishte një ftesë për agresion të ri nga Rusia – nuk e trajtoi drejtpërdrejt pyetjen.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore