Shëndet

Dietat nga interneti: Ja pse duhen shmangur


Ilustrim

Disa njerëz nuk e kuptojnë konceptin e dietës individuale dhe e shohin këtë problem në mënyrën e gabuar.

Zakonisht ata janë të bindur se është shumë e drejtë të fillojnë të aplikojnë dietën e njohur nga një revistë ose nga interneti.

Të tjerë eksperimentojnë me pilula dhe çajra ose thjesht vdesin nga uria. Fatkeqësisht, sipas mendimit të nutricionistëve, e gjithë kjo është e gabuar.

Trupi kundërpërgjigjet

Pilulat dhe çajrat për humbje peshe, të cilat reklamohen në mënyrë agresive, nuk janë zgjidhje për problemet e peshës sepse ndikojnë në qendrat e urisë në tru. Pastaj personi konsumon ushqimin e zakonshëm, por në një masë më të vogël. Me ndërprerjen e mjekimit, trupi hakmerret. Oreksi rritet, ndaj lind një problem edhe më i madh. Uria është vendimi më i keq që mund të merret.

Pse dietat e përgjithësuara e të njohura janë të dëmshme?

Sepse çdo njeri është i ndryshëm. Ne kemi metabolizëm të ndryshëm, nevoja për energji dhe lëndë ushqyese.

Ja një shembull: personi A punon si shitëse supermarketi dhe nuk lëviz gjatë punës. Personi B është një instruktor fitnesi dhe personi C është një mjek, puna e të cilit përfshin turne ditën dhe natën.

Ato dallohen gjithashtu nga zakonet e të ngrënit, gjenetika, forma fizike, gjatësia, pesha, përqindja e yndyrës, muskujve dhe ujit në trup, analiza e gjakut, presioni i gjakut, si dhe sëmundjet e mundshme, qofshin ato akute apo kronike.

Të gjitha më sipër janë variabla që ndikojnë në zgjedhjen dhe sasinë e ushqimeve në dietë. Dietologu e di më së miri se kush, kur, sa dhe çfarë duhet të hahet, sepse nëse njerëzit A, B dhe C do të kishin një plan diete identike, i pari do të shtonte peshë, i dyti do të humbte peshë dhe i treti përfundimisht do të qëndronte në një dietë optimale.

Kjo vetëm me kusht që të tre të jenë njerëz të shëndetshëm. Nëse ata janë të sëmurë, situata bëhet më e ndërlikuar, sepse duhet të merret parasysh ushqimi që njerëzit mund të përdorin ose jo.

Ushtrimi është i nevojshëm

Duhet këmbëngulur në qëndrimin se aktiviteti fizik është thelbësor për djegien e yndyrës. Muskujt janë “fabrika” për djegien e yndyrës, por disa dieta të njohura shkojnë deri aty sa të mos përdoren grupe të plota ushqimore dhe të shmangen sforcimet fizike.

Karbohidratet janë lëndë djegëse, por nëse merren shumë, ato do të shndërrohen në yndyrë. Yndyrnat janë, përsëri, të rëndësishme për sintezën e hormoneve, transferimin e vitaminave dhe kanë role të tjera të panumërta.

Ashtu si karbohidratet dhe yndyrnat, proteinat duhet të merren aq sa i nevojitet trupit. Injorimi i aktivitetit fizik me siguri do të humbasë masën muskulore, dhe kështu do të humbasë aftësinë për të djegur kalori nga yndyra. Muskujt mund të ruhen përmes aktivitetit të rregullt fizik dhe ushqimit të duhur.

Të ushqyerit e personave me probleme shëndetësore

Është thelbësore që njerëzit e sëmurë të konsumojnë ushqimet e duhura, sepse ushqimi mund të jetë një ilaç, por gjithashtu mund të përkeqësojë një gjendje ekzistuese ose të krijojë një problem të ri shëndetësor. Ajo që është e mirë për diabetikët mund të mos jetë e mirë për njerëzit që vuajnë nga gastriti. Edhe kushtet më pak të rrezikshme, si presioni i lartë i gjakut ose kolesteroli, nuk duhet të injorohen.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore