Gatimi

Dieta mesdhetare ‘mund të reduktojë sulmet në zemër te njerëzit me rrezik më të lartë’


Një dietë mesdhetare mund të ulë rrezikun e një ataku në zemër, goditje në tru ose vdekje të parakohshme për qindra miliona njerëz që kanë rrezik për shfaqjen e sëmundjeve kardiovaskulare.

Të paktën kështu sugjeron një rishikim global i provave.

Një dietë e pasur me vaj ulliri, arra, prodhime deti, drithëra dhe perime është lidhur më parë me një sërë përfitimesh dhe efektiviteti i saj për të ndihmuar njerëzit e shëndetshëm të jetojnë më gjatë është i njohur.

Megjithatë, deri më tani ka pasur prova të kufizuara se si mund të ndihmojë ata me rrezik të shtuar të sëmundjeve kardiovaskulare.

Këto përfshijnë qindra miliona njerëz që jetojnë me obezitet, diabet të tipit 2, presion të lartë të gjakut ose kolesterol të lartë, dhe ata që janë fizikisht joaktivë, pinë duhan ose konsumojnë nivele të dëmshme alkooli.

Aktualisht, udhëzimet rekomandojnë dieta të ndryshme për ata me rrezik më të lartë të problemeve të zemrës, por ato zakonisht mbështeten në prova me siguri të ulët nga studime jo të rastësishme.

Tani një studim i madh – i pari i këtij lloji në botë – që analizon 40 prova të rastësishme të kontrolluara që përfshijnë më shumë se 35 mijë njerëz, ka ofruar prova të forta.

Dietat mesdhetare dhe me pak yndyrë zvogëlojnë gjasat e vdekjes dhe sulmit në zemër te njerëzit me rrezik të shtuar të sëmundjeve kardiovaskulare, sipas rishikimit të parë krahasues të shtatë programeve të botuar në revistën BMJ.

Dyzet prova që përfshinin 35 mijë e 548 pjesëmarrës – të cilët u ndoqën mesatarisht për tre vjet në shtatë programe diete – u rishikuan nga studiues nga SHBA-ja, Kanadaja, Kina, Spanja, Kolumbia dhe Brazili.

Shtatë dietat ishin: mesdhetare, me pak yndyrë, shumë pak yndyrë, yndyrë të modifikuar, të kombinuara me pak yndyrë dhe me pak natrium, Ornish (një dietë vegjetariane, me pak yndyrë dhe sheqer të rafinuar) dhe Pritikin (një dietë me bazë bimore, që kufizon ushqimin e përpunuar).

Bazuar në provat me siguri të moderuar, programet e dietës mesdhetare ishin më të mira se sa ndërhyrje minimale në parandalimin e vdekshmërisë nga të gjitha shkaqet, sulmin jo-fatal në zemër dhe goditjen në tru te njerëzit në rrezik të sëmundjeve kardiovaskulare.

Programet me pak yndyrë ishin gjithashtu superiore ndaj ndërhyrjes minimale, me siguri të moderuar, për parandalimin e vdekshmërisë nga të gjitha shkaqet dhe sulmin jo-fatal në zemër.

Pesë programet e tjera dietike përgjithësisht kishin pak ose aspak përfitim krahasuar me ndërhyrjen minimale, zakonisht të bazuara në prova me siguri të ulët deri në mesatare.

Studiuesit pranuan disa kufizime në punën e tyre, të tilla si pamundësia për të matur respektimin e programeve dietike dhe mundësinë që disa nga përfitimet mund të kenë qenë për shkak të elementëve të tjerë brenda programeve, të tilla si trajtimet e drogës dhe mbështetja për të ndaluar pirjen e duhanit.

Megjithatë, BMJ ka thënë se ishte një rishikim gjithëpërfshirës.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore