Muzikë

Diddy sërish në beteja ligjore, ish producenti i tij e padit për ngacmim seksual dhe një mori akuzash tjera


Pas një sërë padish nga ish-bashkëpunëtorët dhe punonjësit, Sean “Diddy” Combs po përballet me një tjetër betejë ligjore pasi një ish-punonjës mashkull ka ngritur padinë e pestë për sulm seksual kundër manjatit.

Producenti Rodney “Lil Rod” Jones ngriti padi kundër Combs në Distriktin Jugor të Nju Jorkut të hënën e 26 shkurtit, duke pretenduar se Combs bëri përparime të padëshiruara seksuale dhe e detyroi atë të punësonte punonjës seksi dhe të angazhohej në marrëdhënie me ta.

Jones po kërkon 30 milionë dollarë në këtë rast, i cili liston disa palë të tjera që ai pretendon se nuk “monitoruan, paralajmëruan ose mbikëqyrën në mënyrë adekuate” veprimet e Combs.

Ai u referohet të gjitha palëve si një “ndërmarrje RICO”, duke sugjeruar se ata kanë shkelur kolektivisht Aktin e Organizatave të Ndikuara dhe të Korruptuara, shkruan Variety, transmeton AlbanianPost.

Në padi, Jones, i cili prodhoi gjashtë këngë në “The Love Album: Off the Grid” të Diddy-t, të nominuar për “Grammy” që u publikua në shtator të vitit 2023, përshkruan një listë të gjerë akuzash.

Ai pretendon se Combs bleu, përdorte dhe shpërndante ekstazi, kokainë dhe droga të tjera të paligjshme, ekspozimin e armëve të zjarrit pa leje dhe pije alkoolike të ofruara për të miturit dhe punonjësit e seksit në shtëpitë e tij të ndryshme, mes akuzave të tjera.

Padia gjithashtu redakton emrat e një rep artisti dhe një këngëtari të zhanrit ‘R&B’, të cilët “bashkëpunuan me vajza të mitura dhe punonjëse seksi”.

Po ashtu, Jones pretendon se ai jetoi me Combs nga shtatori i vitit 2022 deri në nëntor të vitit 2023 dhe ishte vazhdimisht viktimë e ngacmimeve seksuale nga Combs dhe “i nënshtruar përparimeve të padëshiruara nga bashkëpunëtorët e Diddy në drejtimin e tij”.

Në padi, Jones thotë se ai banonte me Combs në disa prej rezidencave të tij në Nju Jork, Los Anxhelos, Florida dhe një jaht të marrë me qira në Ishujt e Virgjër të SHBA.

Gjatë kohës së tij me Combs, Jones thotë se ai regjistroi orë të tëra pamje audio dhe video të tij dhe stafit të tij “të përfshirë në një aktivitet seriozisht të paligjshëm”.

Ai deklaron se i ishte nënshtruar “përcjelljes dhe prekjes së vazhdueshme të padëshiruar dhe të paautorizuar të anusit të tij” dhe u detyrua të qëndronte në banjën e Combs ndërsa manjati bënte dush nudo.

Ai thotë se e diskutoi çështjen me Khorram, por përgjigja ishte – “E di, Sean do të jetë Sean dhe kjo është mënyra e tij për të të treguar se ti i pëlqen atij”.

Ndër pretendimet në padi, Jones thotë se ai beson se Combs e drogoi atë më 2 shkurt të vitit 2023 dhe se ai u zgjua lakuriq në shtrat me Combs dhe dy punonjëse seksi.

Ai pretendon se Diddy po e rregullonte atë për seks dhe e inkurajoi atë të rekrutonte prostituta duke i kërkuar që të vishte një kapele bejsbolli Bad Boy në një institucion në Majami për t’i “sinjalizuar çdo punonjësi të seksit që i afrohej” se Combs po përpiqej t’i kërkonte.

Diku tjetër, Jones thotë se Combs shpërtheu me armë dhe foli për t’u larguar me të qëlluar njerëz, duke zbuluar se Combs tha se ai ishte përgjegjës për të shtënat në një klub nate të qytetit të Nju Jorkut në vitin 1999 me rep artistin Shyne.

Combs u lirua nga akuzat për armëmbajtje dhe ryshfet, ndërsa Shyne u dënua me 10 vjet burg.

Jones gjithashtu thekson se një grindje midis Combs dhe djalit të tij Justin në një studio regjistrimi në Los Anxhelos çoi në që një burrë të qëllohej në stomak.

Combs dyshohet se i tha Jones të gënjejë policinë dhe në vend të kësaj të thotë se burri u godit nga të shtënat me makinë.

Jones përmend emra të tjerë të famshëm në padi, duke kujtuar se Combs e detyroi të shikonte një video të muzikantit Stevie J duke u përfshirë në seks me një burrë tjetër.

Pamjet e videos janë të përfshira në padi.

Ai më tej pretendon se Combs e prezantoi atë me aktorin Cuba Gooding Jr. në jahtin e tij dhe se Gooding e përqafoi fizikisht dhe e përkëdheli.

Jones emëron gjithashtu Yung Miami të “City Girls”, të dashurën e Combs, duke pretenduar se Combs e udhëzoi kushëririn e Miamit që ta sulmonte seksualisht atë.

Avokatja e Combs, Shawn Holley, ndau një deklaratë me Variety duke hedhur poshtë pretendimet e Jones.

“Lil Rod nuk është asgjë më shumë se një gënjeshtar që ngriti një padi prej 30 miliardë dollarësh duke kërkuar paturpësisht një ditë pagese të pamerituar”, tha ajo.

“Heqja e pamatur e emrit të tij për ngjarje që janë trillime të pastra dhe që thjesht nuk kanë ndodhur, nuk është gjë tjetër veçse një përpjekje transparente për të mbledhur tituj. Ne kemi prova dërrmuese, të padiskutueshme që pretendimet e tij janë gënjeshtra të plota. Përpjekjet tona për ta ndarë këtë provë me avokatin e Jones, Tyrone Blackburn, janë injoruar, pasi Blackburn refuzon të kthejë telefonatat tona. Ne do t’i adresojmë këto akuza të çuditshme në gjykatë dhe do të ndërmarrim të gjitha veprimet e duhura kundër atyre që i bëjnë ato”, shtoi ajo.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore