Lajme

Dhjetëra të plagosur nga sulmet raketore në Kiev


Autoritetet ukrainase kanë bërë me dije se dhjetëra njerëz janë lënduar në një valë sulmesh raketore në Kiev gjatë natës.

53 persona u plagosën nga sulmet, duke përfshirë gjashtë fëmijë, ka njoftuar kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko.

Ndërtesat e kopshteve dhe spitaleve thuhet se u dëmtuan pasi autoritetet kanë thënë se 10 raketa balistike ruse ishin rrëzuar.

Sulmet ndodhën pasi presidenti Volodymyr Zelensky u largua nga SHBA-të.

Kërkesa e tij për Kongresin për të rënë dakord për më shumë ndihmë ushtarake për Ukrainën, bëri pak përparim në fitoren ndaj republikanëve hezitues.

Udhëheqësit e BE-së do të diskutojnë gjithashtu ndihmën e mëtejshme për Ukrainën të enjten dhe presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka thënë se “duhet t’i japim Ukrainës atë që i duhet për të qenë e fortë”.

Zelensky premtoi një përgjigje ndaj sulmit të së mërkurës gjatë natës.

“Rusia ka dëshmuar edhe një herë se është një vend i urryer që gjuan raketa natën, duke u përpjekur të godasë zonat e banuara, kopshtet dhe objektet energjetike gjatë dimrit”, ka thënë ai.

Sulmi filloi rreth orës 03:00 të së mërkurës – sulmi i dytë me raketa balistike në kryeqytet këtë javë.

Edhe pse Kievi ka qenë në shënjestër të dronëve rusë në javët e fundit, qyteti i kishte shpëtuar sulmeve me raketa për 79 ditë deri të premten e kaluar.

Forcat ajrore të Ukrainës thanë se kishin rrëzuar 10 objektivat që fluturonin drejt qytetit, duke përdorur raketa anti-ajrore.

Dritaret e blloqeve të apartamenteve të banimit janë hedhur në erë dhe makina të parkuara janë shkatërruar.

Pati shpërthime të forta përpara se të dilnin sirenat e sulmit ajror për shkak se ishin raketa balistike.

Rusia filloi përsëri përdorimin e raketave javën e kaluar pas 79 ditësh.

“Balistika përdoret pikërisht në mënyrë që njerëzit të mos kenë mundësi të fshihen në strehimoret e bombave”, ka thënë Mykhailo Podolyak, këshilltar i Zelenskyt.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës identifikoi predha si raketa balistike Iskander-M, si dhe S-400: raketa jashtëzakonisht të shpejta të destinuara për mbrojtjen ajrore, por që janë përdorur edhe për të goditur objektivat tokësore.

Ndërkohë, operatori më i madh i rrjetit celular të Ukrainës shpreson të rivendosë operacionet pas atij që dukej të ishte sulmi më i madh kibernetik që kur Rusia nisi pushtimin në shkurt 2022.

Presidenti ukrainas mbërriti në Norvegji të mërkurën për një vizitë të paparalajmëruar më parë për të diskutuar mbështetjen për mbrojtjen e vendit të tij.

Ai fluturoi atje pas një udhëtimi në SHBA, ku bëri një përpjekje të fundit për të fituar ndihmë të re ushtarake nga Kongresi përpara se shuma e miratuar aktualisht të mbarojë.

Por shpresat se Zelensky mund të përdorë fuqitë e tij të bindjes për të zhbllokuar ndihmën ushtarake në Washington duket se kanë rënë.

Nxitja e tij për ndihmë erdhi përpara një samiti të liderëve evropianë, ku Ukrainës shpreson t’i jepet një datë fillimi për bisedimet për anëtarësimin në BE.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore