Lajme

Dhjetëra mijëra në rrezik dhe shumë viktima pas shembjes së digës në Ukrainë


Rreth 42 mijë njerëz janë në rrezik nga përmbytjet në zonat e kontrolluara nga Rusia dhe Ukraina përgjatë lumit Dnipro pasi një digë u shemb.

Paralajmërimi vjen nga shefi i ndihmës i OKB-së, i cili raportoi për “pasoja të rënda dhe me ndikim të gjerë”, shkruan agjencia “Reuters”.

Ukraina dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën për shembjen e digës masive të martën, e cila dërgoi përmbytje në një zonë të zonës së luftës të Ukrainës dhe detyroi mijëra të largohen.

Sipas autoriteteve ukrainase, Rusia kreu një krim lufte të qëllimshme duke hedhur në erë digën Nova Kakhovka të epokës sovjetike, e cila furnizonte një hidrocentral.

Kremlin-i zyrtar fajësoi Ukrainën, duke thënë se ajo po përpiqej të largonte vëmendjen nga nisja e një kundërofensivë të madhe që Rusia thotë se po lëkundet.

Shefi i ndihmës i OKB-së, Martin Griffiths i tha Këshillit të Sigurimit se thyerja e digës “do të ketë pasoja të rënda dhe të gjera për mijëra njerëz në Ukrainën jugore në të dy anët e vijës së frontit përmes humbjes së shtëpive, ushqimit, ujit të sigurt dhe mjeteve të jetesës”.

“Përmasat e mëdha të katastrofës do të realizohen plotësisht vetëm në ditët në vijim”, tha ai.

Fillimisht nuk u raportua asnjë vdekje, por zëdhënësi i SHBA-ve John Kirby tha se përmbytjet ndoshta kishin shkaktuar “shumë vdekje”.

Disa ushtarë rusë janë rrëmbyer nga ujërat pas shpërthimit në digën Nova Khakovka: shumë janë vrarë ose plagosur në kaos.

Këtë e konfirmuan për multimedialin “CNN”, disa ushtarë ukrainas.

Kapiteni Andrei Pidlisnyi raportoi se kur diga u shemb, “askush nga ana e Rusisë nuk mundi të shpëtonte. Të gjitha regjimentet e Rusisë u përmbytën”.

Zyrtarët ukrainas vlerësuan se rreth 42 mijë njerëz ishin në rrezik nga përmbytjet, të cilat pritet të arrijnë kulmin të mërkurën.

Shtetet e Bashkuara thanë se ishte e paqartë se kush ishte përgjegjës, por zëvendës ambasadori amerikan në OKB, Robert Wood, u tha gazetarëve se nuk do të kishte kuptim që Ukraina të shkatërronte digën dhe të dëmtonte popullin e saj.

Konventat e Gjenevës ndalojnë shënjestrimin e digave në luftë për shkak të rrezikut për civilët.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha në një fjalim video se prokurorët e tij i ishin drejtuar Gjykatës Ndërkombëtare Penale për digën.

Më herët ai tha në Telegram se forcat ruse hodhën në erë termocentralin nga brenda.

“Banorët janë ulur në çatitë e shtëpive të tyre në pritje për t’u shpëtuar… Ky është një krim rus kundër njerëzve, natyrës dhe vetë jetës”, tha Oleksiy Kuleba, një zyrtar i lartë në stafin e Zelenskiy, në Telegram.

Diga furnizon me ujë një zonë të gjerë të tokës bujqësore jugore të Ukrainës, duke përfshirë gadishullin e Krimesë të pushtuar nga Rusia, si dhe ftohjen e centralit bërthamor të Zaporizhzhia të pushtuar përkohësisht nga Rusia.

Imazhet satelitore të marra pasditen e së martës nga Maxar Technologies treguan shtëpi dhe ndërtesa të tjera të zhytura në ujë, shumë prej tyre me vetëm çatitë e tyre.

Maxar tha se imazhet e më shumë se 2 mijë e 500 kilometra katrorë midis Nova Kakhovka dhe Gjirit Dniprovska, në jugperëndim të qytetit Kherson në Detin e Zi, treguan shumë qytete dhe fshatra të përmbytur.

Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së tha se uzina e Zaporizhzhia, në lumë mbi rezervuar, duhet të ketë ujë të mjaftueshëm për të ftohur reaktorët e saj për “disa muaj” nga një pellg i veçantë.

Ndërsa Kievi përgatitet për kundërsulmin e tij të shumëpritur, disa analistë ushtarakë thanë se përmbytjet mund të përfitojnë Rusinë duke ngadalësuar ose kufizuar çdo përparim ukrainas përgjatë asaj pjese të vijës së frontit.

Çfarë duhet të dimë për digën e shkatërruar “Nova Kakhovka”

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore