Film

Dhjetë serialet më të mira ndër vite në Netflix


Platforma Netflix shton programe origjinale në një klip kaq të qëndrueshëm sa që mund të jetë e vështirë të mbash në hap se cilat nga dramat, komeditë dhe shfaqjet e realitetit të tij duhet të shihen.

Dhe kjo nuk përfshin të gjitha seritë televizive që Netflix merr nga rrjetet e transmetimit dhe kabllor.

Më poshtë mund të gjeni listën prej 10 prodhimeve kinematografike më të mira të Netflix në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sipas New York Times, transmeton AlbanianPost.

“The Crown”

Deri në kohën kur të përfundojë kjo dramë historike gjithëpërfshirëse, shkrimtari-producenti Peter Morgan do të ketë kaluar gjashtë sezone dhe 60 episode që mbulojnë ndryshimet në Mbretërinë e Bashkuar gjatë gjithë mbretërimit të Mbretëreshës Elizabeth II, nga kurorëzimi i saj deri në fillim të viteve 2000.

Claire Foy luan mbretëreshën për dy sezonet e para, të cilat zhvillohen nga fundi i viteve 1940 deri në mesin e viteve të 60-ta.

Olivia Colman merr përsipër rolin në sezonin tretë, i cili fillon në vitin 1964 dhe e zhvendos historinë në epokat psikodelike të Anglisë.

Imelda Staunton mbyll serialin si një monarke në krizë, e tronditur nga skandalet rreth Princit Charles dhe gruas së tij, Dianës.

Kasti i listës A dhe produksioni luksoz janë pikat kryesore të shitjes së “The Crown”.

“Blue Eye Samurai” 

Ky serial i animuar për të rritur plot aksion dhe gjakderdhje merr frymëzim nga kinemaja dhe televizioni i madh samurai i viteve 1960 dhe 1970.

Por, ka një qëndrim dhe ndjeshmëri të vetme, mirësjellje të shkrimtarëve e krijuesve të saj Michael Green dhe Amber Noizumi.

Maya Erskine është zëri i Mizu, një endacake në Japoninë e shekullit të 17-të, e cila duhet të maskojë si gjininë e saj ashtu edhe prejardhjen e saj të përzier, ndërsa kërkon burrin evropian që mund të jetë babai i saj.

Kërkimi i Mizu-s siguron shtyllën kurrizore për “Blue Eye Samurai”, por Green dhe Noizumi e përdorin atë histori – një sagë e përhapur dhe mbërthyese – si një mënyrë për të eksploruar konfliktet dhe kontradiktat e epokës Edo.

“Face Off”

Sado argëtuese të shikosh njerëzit që gatuajnë ushqim në mënyrë konkurruese në TV, disa nga seritë më të mira të realitetit shfaqin garues që janë të aftë në arte dhe zanate më misterioze.

“Face Off” e gjatë është sa ndriçues aq edhe argëtues, duke i futur shikuesit brenda një nënkulture teatrale të çuditshme dhe të jashtëzakonshme: botën e artistëve profesionistë të grimit.

Sfidat e shfaqjes i lejojnë pjesëmarrësit të shfaqin talentin, zgjuarsinë dhe imagjinatën e tyre ndërsa punojnë me modelet e tyre për të krijuar llojin e personazheve që popullojnë filma fantazi dhe horror.

Në vend që të çmitizojë procesin, “Face Off” i bën këto efekte të duken edhe më të veçanta.

“Six Feet Under”

Një nga dramat e para prestigjioze të HBO-së, të vlerësuara nga kritika, ruan fuqinë e saj për të tronditur dhe për të lëvizur audiencën gati dy dekada pas transmetimit të episodit të saj të shkëlqyer përfundimtar.

Krijuar nga skenaristi fitues i çmimit “Oscar”, Alan Ball, seriali zhvillohet në një shtëpi funerali në Los Anxhelos, ku vëllezërit Nate (Peter Krause) dhe David (Michael C. Hall) përpiqen të kapërcejnë kushtet e vështira të tregut dhe divergjencat e tyre gjerësisht me personalitete për të mbajtur biznesin e tyre në këmbë – të gjitha duke u kujdesur për nënën e tyre (Frances Conroy) dhe motrën më të vogël (Lauren Ambrose), afërsia e së cilës me vdekjen i ka bërë ata të dy të dhembshur dhe të pamatur.

Kritikët e quajtën shfaqjen “një sapun të mrekullueshëm nate të rangut të parë” dhe “një orë të pamëshirshme seksi dhe vdekjeje”.

“Bodies”

Kjo seri misterioze britanike ka të bëjë me një hetim vrasjeje që zhvillohet në katër vite të ndryshme – 1890, 1941, 2023 dhe 2053 – por me vetëm një viktimë, kufoma e së cilës shfaqet në të njëjtin vend në Londër në çdo epokë.

Stephen Graham luan figurën misterioze, përfshirja e të cilit në një komplot të rrezikshëm, që përfshin dekada është çelësi për të zbuluar të vërtetën rreth këtij krimi të çuditshëm.

Përshtatur nga shkrimtari-producenti Paul Tomalin nga një roman grafik, “Bodies” është si katër shfaqje detektivësh evropianë të bashkuar në një me një tronditje të trillimeve shkencore që lakojnë mendjen.

“Neon” 

Kjo dramë me energji të lartë zhvillohet në botën e zhanrit ‘reggaeton’, duke ndjekur një muzikant aspirues të quajtur Santi (Tyler Dean Flores), ndërsa ai dhe miqtë e tij më të mirë, Ness (Emma Ferreira) dhe Felix (Jordan Mendoza), lëvizin në Miami dhe punojnë së bashku për të vërehet Santi në një industri konkurruese.

Bashkë-krijuar nga Shea Serrano dhe Max Searle – me legjendën e ‘reggaeton’ Daddy Yankee që shërben si një nga producentët ekzekutivë – “Neon” është një lloj procedural i muzikës pop, që mbulon hapat e gabuar të një artisti të ri të talentuar ndërsa zbulon se edhe pse është i mirë me personazhet publike dhe këngët tërheqëse mund ta kalojnë atë nga dera, ai nuk mund t’u besojë gjithmonë njerëzve që presin brenda

“Love is Blind”

Ky serial i njohur i takimeve me realitet është i përshtatur si një eksperiment social, i synuar për të përcaktuar nëse tërheqja fizike është një komponent i domosdoshëm i një marrëdhënieje të fortë.

Pjesëmarrësit në dhoma të ndryshme nisin një sërë bisedash për t’u njohur derisa të jenë gati për t’u fejuar.

Dyshja më pas e shohin njëri-tjetrin për herë të parë, pas së cilës shikuesit i ndjekin ata dhe çiftet e tjera të sapobashkuara në javët para dasmës së tyre.

Sipas një redaktori të Times Opinion, “Të shikosh serialin është si të luash një version surreal të ‘The Game of Life’- ose në këtë rast, miqësia – është kondensuar në një rrëfim të përshtatshëm të shpejtë për shikuesit”.

“Outlander” 

“Game of Thrones” merr më shumë vëmendje, por “Outlander” ka qenë po aq i suksesshëm në përshtatjen e një serie librash të përhapur – dhe në përzierjen e intrigave politike me fantazinë e lartë.

Bazuar në romanet e Diana Gabaldon për një mjeke angleze të shekullit të 20-të që udhëton në kohë (Caitriona Balfe) dhe romancën e saj me një rebel skocez të shekullit të 18-të (Sam Heughan), shfaqja ofron beteja të mëdha, aventura në shkretëtirë dhe seksualitet të sinqertë.

Ai gjithashtu ka një shtrirje të rrallë historike, duke mbuluar kohërat në ndryshim dhe konfliktet fraksionale në Evropë dhe Amerikë, ndër shekuj.

“Sex Education” 

Disa nga serialet më të mira origjinale të Netflix kanë të bëjnë me jetën adoleshente, por jo të krijuara për vetë adoleshentët – ose të paktën nuk janë krijuar që ata të shikojnë me prindërit e tyre.

Në dramën qesharake britanike “Sex Education”, Asa Butterfield dhe Emma Mackey luajnë adoleshentë të papëlqyeshëm që luftojnë me jetën e tyre seksuale, por zbulojnë se kanë njohuri të vlefshme në lidhjet e shokëve të klasës, të cilat ua shpërndajnë bashkëmoshatarëve të tyre të dëshpëruar në seancat e terapisë me pagesë.

“One Piece”

Që nga viti 1997, seria “One Piece” ka ndjekur aventurat e një kapiteni të ri pirat miqësor dhe superfuqishëm të quajtur Monkey D. Luffy, i cili drejton ekuipazhin e tij të veshur me stil Straw Hat në një kërkim për një thesar legjendar.

Komiket kanë frymëzuar filma, video lojëra dhe një anime të gjatë dhe tani është përshtatur në një serial live-action me një kast ndërkombëtar, të udhëhequr nga Inaki Godoy si Luffy.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore