Shëndet

Dhimbje koke dhe migrenë: Si mund të ndihmojë xhenxhefili?


Ilustrim

Xhenxhefili është një bimë që ndihmon tretjen, por gjithashtu ka potencialin për të lehtësuar dhimbjet e kokës. Xhenxhefili në fakt mund të ndihmojë në zbutjen e të përzierave dhe problemeve me stomakun që ndonjëherë shoqërojnë migrenën.

Pra, çfarë e bën xhenxhefilin kaq të aftë për të ndihmuar lëvizshmërinë?

Xhenxhefili përmban atë që quhet “xhinxher”. Kjo familje specifike e kimikateve është treguar se vepron në receptorët e serotoninës në stomak për të përmirësuar lëvizshmërinë e stomakut, gjë që redukton dhimbjen në traktin gastrointestinal.

Çaj xhenxhefili

Përveç kësaj, xhenxhefili mund të ndihmojë trajtimet e tjera të funksionojnë më efektivisht. Shumë studime kanë treguar gjithashtu se trajtimi me xhenxhefil mund të përmirësojë përgjigjen ndaj ilaçeve anti-inflamatore dhe specifike të migrenës që përdoren për sulmet akute të migrenës.

Kur bëhet fjalë për marrjen e xhenxhefilit për këtë qëllim, merrni parasysh të konsultoheni me mjekun tuaj për rekomandimet e tij të veçanta, për t’u siguruar që ai është i sigurt për ju dhe se nuk bie ndesh me ndonjë medikament që po merrni aktualisht.

Xhenxhefili përgjithësisht konsiderohet i sigurt për shumicën e njerëzve në doza të vogla deri të moderuara. Por kur konsumohet në doza të mëdha (më shumë se 5 gramë në ditë), mund të jetë i rrezikshëm për gratë shtatzëna dhe mbart rrezikun e abortit.

Disa pacientë mund të jenë gjithashtu të ndjeshëm ndaj xhenxhefilit, ndërsa ata që marrin hollues gjaku ose që kanë hipertension ose diabet duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm dhe duhet të konsultohen me një mjek përpara se ta shtojnë atë në rutinën e tyre.

Xhenxhefili mund të ulë presionin e gjakut dhe sheqerin në gjak dhe mund të ndërveprojë me barnat për këto kushte. Dozat tipike që veprojnë në migrenën akute variojnë nga 500 mg – 2 gram xhenxhefil në ditë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore