Vende

Destinacionet kryesore Safari në Afrikë


Parku Kombëtar Hwange, Zimbabve

Kush nuk e ka ëndërruar të shkojë në një safari në Afrikë? Ky kontinent masiv ka frymëzuar kaq shumë njerëz të cilët dëshirojnë të shohin kafshë ekzotike në habitatin e tyre natyror dhe të përjetojnë diversitetin kulturor që ofron Afrika.

Sidoqoftë, e dini se vetëm Kenia, Zambia dhe Afrika e Jugut tashmë kanë mbi 60 parqe kombëtare, të gjitha me specie të ndryshme të terrenit dhe jetës së egër. Me një numër kaq të madh të parqeve kombëtare mund të jetë mjaft e vështirë të vendosësh se ku të shkosh. Por mos u shqetësoni, për t’ju ndihmuar të planifikoni aventurën tuaj, ne kemi zgjedhur parqet më të bukura kombëtare dhe destinacionet më të mira safari në Afrikë:

Rezervë Kombëtare Maasai Mara, Kenia

Kur flasim për destinacionet kryesore safari në Afrikë, Maasai Mara është gjithmonë në krye të listës. Në Kenia jugperëndimore, pranë Tanzanisë, ky park kombëtar ofron gjithçka që mund të dëshironi në një safari, pasi është shtëpia e mbi 570 specieve të zogjve dhe 95 specieve të gjitarëve. Është gjithashtu një nga vendet më të mira për të vizituar në Afrikë nëse doni të shihni kafshë si luani, bualli i Kepit, leopardi, rinoceronta dhe elefanti.

Parku Kombëtar Chobe, Botsvana

Parku i parë dhe më i larmishëm biologjikisht i Botsvanës ndodhet në pjesën veriore të vendit pranë Delta Okavango. E njohur me dashuri si “Toka e Gjigandëve”, është popullata më e madhe e elefantëve në Afrikë me rreth 120 mijë. Për shkak të lumit Chobe, ka gjithashtu një sasi të pakrahasueshme të jetës së egër dhe jetës së shpendëve duke përfshirë hipopot, krokodilat, buallicat, luanët, leopardët dhe speciet e panumërta të zogjve.

Parku Kombëtar Kruger, Afrika e Jugut

Parku Kombëtar Kruger është i njohur për safaret më të mirë në Afrikën e Jugut dhe peizazhe të mrekullueshme malore, fushore dhe pyjore tropikale. E vendosur në verilindje të Afrikës së Jugut pranë Mozambikut, larmia e specieve është e pashembullt 507 zogj, 336 pemë, 147 gjitarë, 114 zvarranikë, 49 peshq dhe 34 amfibë të gjithë kanë shtëpinë e tyre në Parkun Kombëtar të Kruger.  Nëse po kërkoni të jeni të pavarur dhe të eksploroni sipas kushteve tuaja, ky është një safari i shkëlqyeshëm për një turne të vetë-udhëhequr, madje ka edhe vende për të qëndruar natën.

Parku Kombëtar Serengeti, Tanzani

Kur shumica e njerëzve mendojnë për një safari të botës së egër afrikane, ata me të drejt mendojnë për Serengeti, pasi ka frymëzuar shumë filma dhe libra. Midis Parkut Kombëtar Serengeti, Zonës së Konservimit Ngorongoro dhe fqinjit të tij, Rezervës Kombëtare Maasai Mara në Kenia, ato mbrojnë koleksionin më të madh dhe më të larmishëm të botës së egër tokësore në tokë. Gjithashtu është një vend i shkëlqyeshëm për të kapur leopardët dhe luanët në veprim, ndërsa ata gjuajnë barëngrënësit në zonë. Ky xhevahir i kurorës është destinacioni i fundit safari.

Parku Kombëtar i Padepërtueshëm Bwindi, Uganda

I vendosur në një pyll të dendur shiu në jugperëndim të Ugandës, buzë Albertit Rift, qëndron në parkun kombëtar të papërshkueshëm të Bwindi. Është një vend i shenjtë për shimpanzetë, majmunët dhe gjysmën e popullsisë botërore të gorillave malore të rrezikuara. Ndërsa shtigjet janë të ashpra, zogjtë e bukur, fluturat dhe llojet e luleve janë me bollëk në të gjithë.

Parku Kombëtar Etosha është shtëpia e qindra specieve të zogjve, zvarranikëve dhe gjitarëve, por është më i njohur për rinocerontët e zinj të rrezikuar. I vendosur në veriperëndim të Namibisë, ky park është një vend ideal për safare fotografike, kampe, madje edhe vetë-drejtuese. Një nga gjërat më unike në lidhje me Parkun Kombëtar Etosha është se ato kanë vrima uji të ndriçuara, duke ju dhënë ndriçim perfekt për të admiruar jetën e egër të natës.

Parku Kombëtar Hwange, Zimbabve

Parku Kombëtar Hwange është parku më i madh në Zimbabve dhe është vetëm një orë në jug të ujvarës Victoria. Shtrihet rreth 14,650 kilometra katrorë, është i vetmi vend ku ka të ngjarë të shihni hiena ngjyrë kafe. Ndërsa elefantët këtu janë me famë botërore, ju gjithashtu duhet të drejtoheni këtu sepse është safari më i mirë afrikan për të parë qen të egër.

Parku Kombëtar Ngorongoro, Tanzani

Kurora e Ngorongoro, është krateri i saj vullkanik që lë pa frymë dhe siguron vendin të jetë një nga parqet më të mirë kombëtar në Afrikë. Kjo mrekulli madhështore natyrore është kaldera më e madhe e pandërprerë në botë dhe ka përmasa rreth 600 metra të thellë dhe 300 kilometra katrorë sipërfaqe. Zona strehon mbi 25,000 kafshë të mëdha, duke mos përfshirë pothuajse dy milion që kalojnë gjatë migrimit. Brenda kraterit ka mijëra më të egra si: gazela dhe zebra, dhe lart në pyjet e shiut të buzës së kraterit ka kafshë si elefantë, kallamishte dhe çakallë. Në liqen janë flamingot e bukura, strucët dhe pelikanët. Së bashku me safaret e shkëlqyera, kjo pjesë e trashëgimisë botërore ka shumë më shumë për t’u ofruar vizitorëve të saj, nga Gryka historike Oldupai në një shans për të takuar njerëzit vendas Maasai.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore