Film

Destinacionet e Harry Potter që mund të vizitoni në jetën reale


Joanne Rowling ndoshta nuk mund ta imagjinonte se sa i suksesshëm do të ishte Harry Potter. Por, edhe pse seriali ka mbaruar, shumë njerëz janë ende të fiksuar plotësisht me të. Nëse jeni një fans i vërtetë, ju patjetër duhet t’i kontrolloni këto destinacione të Harry Potter në mënyrë që të mund të prekni magjistarin tuaj të brendshëm.

Kështjella Alnwick në Angli

E ndërtuar në shekullin e 11-të, bazat e kalasë janë ato ku Harry dhe miqtë e tij mësuan për herë të parë të fluturonin me fshesat e tyre.

Shtëpia e Elefantëve, Skoci

Merrni një kafe dhe një libër të mirë që të mund të shijoni kafenë ku J.K. Rowling, kaloi orë të panumërta duke krijuar një nga seritë më të njohura të librave dhe filmave në botë.

Leadenhall Market, Londër

Tregu më i bukur Viktorian i Londrës ishte vendndodhja e disa prej skenave të Diagon Alley. Leadenhall Market gjithashtu strehon dyqanin e përdorur si hyrja e kazanit Leaky nga filmi i katërt në ekskluzivitet.

Black Park, Angli

Vendndodhja e xhirimit për disa skena të ndryshme gjatë gjithë serisë, ju mund ta njihni atë si vendndodhjen e kasolles së Hagridit gjatë dy filmave të parë, Pylli i Ndaluar, ose ku Hagrid i tregoi Harryt, dragoin.

Kalaja Czocha, Poloni

Kolegji i Magjistarëve përdor këtë kështjellë mesjetare për të realizuar ëndrrën e njerëzve për tu bërë “magjistar”. Këtu do të jeni pjesë e një përvoje të madhe për të luajtur role me tre netë dhe katër ditë. Ju do të merrni pjesë në klasat e arteve magjike dhe do të jetoni në një nga “Shtëpitë e Kalasë së Czocha”. Kjo është një përvojë magjike që nuk do ta harroni shpejt.

Hotel Georgian, Londër

Dëshironi të kaloni një natë në Hogwarts? Rezervoni një qëndrim në Georgian House Hotel. Ato ofrojnë dhoma me temë Harry Potter të zbukuruara me libra magjie, ilaçe, kazan, trungje dhe detaje të kalasë siç janë dritaret e qelqit me njolla dhe muret prej guri.

Për t’u siguruar që të merrni përvojën e plotë të Harry Potter, hoteli gjithashtu ofron një turne në këmbë nëpër atraksionet në Londër që u paraqitën në seritë Harry Potter dhe “The Making of Harry Potter Tour” në Warner Bros.

Bota magjike e Harry Potter

Udhëtoni përsëri në fëmijërinë tuaj dhe përjetoni Botën Magjistare të Harry Potter. Eksploroni Hogsmeade dhe Hogwarts dhe madje bëni një udhëtim në Hogwarts Express. Me një në Los Anxhelos, një në Florida dhe një në Japoni, ju keni tre mundësi për t’i shijuar, dyqanet dhe restorantet që sjellin botën e Harry Potter në jetë.

Kings Cross, Londër

Të gjithë tifozët e vërtetë të Harry Potter kanë menduar në lidhje me gjetjen e platformës magjike për të arritur në Hogwarts.

Në Kings Cross, jo vetëm që do të gjeni Platformën 9, por do të gjeni edhe një dyqan ku mund të furnizoni me veshjet Harry Potter. Mos harroni të merrni fotografinë tuaj me karrocën e famshme të bagazhit para se të dilni në udhëtimin tuaj magjik.

Biblioteka Bodleian, Oksford

A ju kujtohet kur Harry hyri në bibliotekën e Hogwartsit pa u zbuluar për shkak të mantelit të tij të padukshëm? Epo, Biblioteka e Duke Humfrey, salla më e vjetër e leximit në Bibliotekën Bodleian, ishte vendi ku u filmua e gjithë ajo magji.

Për të parë këtë pjesë të bibliotekës do të duhet të rezervoni një turne privat, përveç nëse keni një mantel të padukshëm siç bëri Harry. Biblioteka Bodleian ishte gjithashtu vendi i infermierisë në katër prej filmave Harry Potter.

Kisha e Krishtit, Oksford

Salla e Madhe e Christ Church ishte frymëzimi për sallën mbresëlënëse të Hogwarts Dining Hall. Kur vizitoni Kishën e Krishtit, mund të vini re gjithashtu se është shtëpia e shkallës ku Profesor McGonagall u takua për herë të parë me Harry, Hermione dhe Ron.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore