Sport

Dështon meçi mes Fury-t dhe Usyk-ut


Ndeshja e shumëpritur në boks mes Tyson Fury-t dhe Oleksandr Usyk-ut nuk do të zhvillohet.

Ishte parashikuar që ky “duel i shekullit” të zhvillohej më 29 prill në stadiumin “Wembley” të Londrës, por sipas menaxherit të Usyk-ut kjo ka dështuar.

Një përplasje e padiskutueshme e suksesshme mes kampionëve botërorë të peshave të rënda Fury dhe Usyk ishte diskutuar për 29 prill në Londër.

Të dy kampet kishin qenë në negociata për një përballje kundër njëri-tjetrit mbajtësin e titullit WBC dhe kampionin WBA, IBF dhe WBO.

Fury propozoi një ndarje 70 me 30 të shumës së të ardhurave me Usyk-un që ra dakord me ofertën, ndërsa ata shkuan përpara dhe mbrapa për një klauzolë të revanshit, pasi ‘Gypsy King’ konfirmoi përballjen dhe këmbënguli se do të kalonte në një ndërprerje të rrjeteve sociale.

Megjithatë, menaxheri i Usyk, Egis Klimas, ka zbuluar se bisedimet kanë dështuar, duke pretenduar se luftëtari i tij “kërkonte më shumë” pasi ai “kompromisoi” gjatë diskutimeve.

“Pavarësisht se sa shumë u kompromentua Usyk, ai ishte i shtyrë për më shumë”, ka thënë Egis Klimas, raportuar fillimisht nga Steve Kim.

Klimas shtoi: “Nëse kjo luftë do të ndodhë, vetëm 29 Prill. Ose thjesht do të anulohet, dhe ne do të shkojmë me detyrimin.”

Usyk tani synon një rikthim qershor/korrik në një mbrojtje të detyrueshme, potencialisht kundër sfiduesit të WBA, Daniel Dubois.

Presidenti i UFC-së, Dana Ëhite, kritikoi sportin teksa gjithashtu pati kritika edhe për pamundësinë për ta zhvilluar ndeshjen e padiskutueshme.

I pyetur për mos finalizimin e Fury kundër Usyk gjatë konferencës për shtyp të UFC 286 pas ndeshjes, ai tha: “Mirë se erdhët djem të boksit!”

Ai shtoi: “Do të thotë është tronditëse? Po! A është tronditëse? Jo!”

“Është thjesht boksi. Është mënyra se si duket gjithmonë sporti. Luftimet e mëdha që duhet të ndodhin nuk ndodhin kurrë dhe kur bëjnë është gjithmonë vonë”.

“Këto janë gjërat që më çmendnin si fans dhe është fjalë për fjalë pjesë e mënyrës se si e projektova këtë kompani që të mos jetë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore