Lajme

Dëshmitarët e krimeve të tmerrshme në Daraya rrëfejnë të vërtetën e tyre


Është zbuluar nga hetimi i parë i detajuar dhuna befasuese e kryer nga forcat qeveritare siriane kundër civilëve në qytetin e Daraya dhjetë vjet më parë.

Të paktën 700 njerëz u vranë kur forcat besnike të presidentit Bashar al-Assad sulmuan qytetin midis 24 dhe 26 gushtit 2012.

Trupat shkuan derë më derë duke vrarë dhe arrestuar burra, gra dhe fëmijë.

Një ekip hetuesish nga Siria, të mbështetur nga grupi mbrojtës i Konsorciumit Britanik Sirian (SBC), gjurmuan të mbijetuarit dhe dëshmitarët e shpërndarë nëpër botë për të regjistruar dhe analizuar dëshmitë e tyre.

Ekipi shpreson se gjetjet do të përdoren nga organet e OKB-së dhe institucione të tjera ligjore për të ndjekur penalisht disa nga ata që janë përgjegjës.

“Ky raport regjistron mizoritë e kryera në Daraya bazuar në dëshmitë e dëshmitarëve dhe viktimave, duke kujtuar kështu llogaritë e tyre dhe duke mbajtur një rekord për pasardhësit”, thuhet në raport.

Po ashtu tregon se “pavarësisht kalimit të dhjetë viteve dhe mbledhjes së provave thelbësore, llogaridhënia dhe drejtësia vazhdojnë t’u shmangen njerëzve të Daraya-s”.

Sipas raportit, dëshmitarët dëshmuan duke rrëfyer krimet e tmerrshme të kryera në Daraya nga qeveria, bazuar në besimin e tyre se “historia e tyre jo vetëm që ia vlen të dokumentohet, por një ditë mund të ndihmojë në sjelljen e drejtësisë”.

Asokohe, ngjarjet në Daraya, disa milje larg Damask-ut, u konsideruan si masakra më e keqe e luftës civile. Regjimi i Assad-it e përshkroi atë si një operacion kundër terrorizmit.

Ndërkombëtarisht, ai ka mbetur kryesisht i padokumentuar, përveç një përmendjeje të vogël në një raport më të gjerë të OKB-së për Sirinë në vitin 2013, i cili pranoi se forcat qeveritare kryen krime lufte.

Në ditët para masakrës, dëshmitarët kanë treguar se qeveria e Assad-it dhe aleatët e saj bombarduan pa dallim lagjet në të gjithë Daraya-n, duke vrarë dhe plagosur civilë.

“Të gjithë kërkonin të dashurit e tyre. Njerëzit vraponin dhe fshiheshin. Shumë shkonin në spital. Të gjithë bërtisnin, duke thënë: Shpëtojeni këtë person ose do të vdesë. Të hyje në spital nënkuptonte të shihje njerëz që po vdisnin”.

Referuar raportit, hetuesit ishin në gjendje të identifikonin forcat qeveritare dhe milicitë iraniane dhe të Hezbollahut të përfshirë në sulme me uniformat, shenjat dhe armatimet e tyre.

Ekipi gjithashtu identifikoi disa persona përgjegjës.

Hetimi gjithashtu detajon se si masakra dhe pasojat e saj ishin objektivi i dezinformatave, duke përfshirë provat se reporterët televizivë ushtronin presion ndaj civilëve të plagosur rëndë për të forcuar narrativën e shtetit se forcat rebele ishin përgjegjëse për vrasjet.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore