Sport

Dëshiron largimin nga klubi, kapiteni i Napoli-t ka 5 kërkues


Giovanni di Lorenzo

Pesë klube, dy në Serie A, mendohet se janë të interesuara për kapitenin e Napoli-t, Giovanni di Lorenzo, i cili thuhet se kërkoi të largohej nga klubi këtë verë, sipas raportimeve të së premtes.

Sipas edicionit të shtypur të premtes të “Corriere dello Sport”, duke shtuar thashethemet nga “TMW”, Di Lorenzo foli me drejtorin e ri sportiv të Napoli-t, Giovanni Manna, i cili ka ardhur së fundmi nga Juventus, për ta informuar atë për dëshirën e tij për t’u larguar gjatë merkatos së ardhshme të transferimeve.

Dy skuadrat në Premier League, pikërisht Manchester United dhe Aston Villa, mendohet se janë në kërkim të një mbrojtësi të ri. Ata të dy janë lidhur me disa nga Seria A në muajt e fundit, duke përfshirë Denzel Dumfries të Interi-t dhe Raoul Bellanova të Torino-s.

“TMW” sugjeron që Atletico Madrid është gjithashtu i interesuar për Di Lorenzo-n.

Megjithëse Napoli raportohet se do të preferonte që kapiteni i tyre të largohej për një klub jashtë vendit, në vend të një rivali të drejtpërdrejtë në Serie A, ka dy klube të mëdha italiane që mund të shfrytëzojnë një mundësi nëse do të shfaqet.

I pari është fituesi i Scudetto-s, Inter-i i sapo kurorëzuar, i cili vetë mund të kërkojë të sjellë një zëvendësues nëse Dumfries i lartpërmendur do të largohet këtë verë.

Është edhe Juventus-i, i cili ka ish-drejtorin e Napoli-t, Cristiano Giuntoli, i cili u largua nga Partenopei për t’u bashkuar me “Zonjën e Vjetër” pas sezonit fitues të titullit 2022-23.

Kapiteni kërkon largimin nga Napoli

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore