Lajme

Dëmtimi i centralit bërthamor do të ishte vetëvrasje, tha shefi i OKB-së


Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres ka thënë se është “shumë i shqetësuar” për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhzhia në Ukrainën jugore.

Ai i bëri komentet gjatë një samiti me presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky dhe liderin turk Recep Tayyip Erdogan në Lviv.

“Çdo dëm i mundshëm në Zaporizhzhia është vetëvrasje”, paralajmëroi Guterres.

Ishte takimi i parë i Zelensky dhe Guterres që nga prilli, kur Kievi u godit nga raketa gjatë vizitës.

Erdogan i bëri jehonë shqetësimeve të shefit të OKB-së, duke u thënë gazetarëve se ai ishte i shqetësuar për rrezikun e “një tjetër fatkeqësie të Çernobilit” që do të shpërthejë në termocentral.

Javët e fundit zona përreth objektit, të cilin Rusia e kapi në mars, është vënë nën zjarr të rëndë artilerie, ku si Kievi dhe Moska fajësojnë njëri-tjetrin për sulmet.

Përpara takimit të së enjtes, Zelensky kritikoi sulmet “të qëllimshme” ruse në termocentralin.

Moska akuzohet se e ka kthyer objektin në një bazë ushtarake, me të tre liderët që u kanë kërkuar rusëve të çmilitarizojnë zonën sa më shpejt të jetë e mundur.

Ndërkohë, burime lokale në Gadishullin e Krimesë të pushtuar nga Rusia raportuan për një numër shpërthimesh të mëdha pranë aeroportit ushtarak Belbek.

Zaporizhzhia

Mikhail Razvozhayev, guvernatori rus i Sevastopolit, mohoi se dikush ishte plagosur nga shpërthimet dhe tha se nuk kishte dëme, pavarësisht videove që qarkulluan në mediat sociale që shfaqnin shpërthime të mëdha që ndriçonin qiellin e natës.

Apelet vijnë pasi stafi ukrainas, i cili po punon në uzinë nën drejtimin rus, paralajmëroi për një katastrofë të mundshme bërthamore në objekt, duke thënë se në dy javët e fundit ai është bërë “objektiv i sulmeve të vazhdueshme ushtarake”.

“Ajo që po ndodh është e tmerrshme dhe përtej sensit të përbashkët dhe moralit,” shkroi stafi në një postim në Telegram (në gjuhën ukrainase).

Më vonë të enjten, një kanal zyrtar në Tëitter i përdorur nga qeveria ukrainase tha se anëtarët e Rosatom, korporatës shtetërore bërthamore të Rusisë, ishin larguar “urgjentisht” nga objekti dhe ishte shpallur një “ditë e papritur pushimi”.

“Oficerët ukrainas të inteligjencës besojnë se rusët po përgatisin një provokim në objekt”, shkroi në Twitter Qendra e Ukrainës për Sigurinë e Informacionit.

“Pas granatimeve të tyre të gjera forcat ruse mund të ‘ngrenë aksionet’ dhe të organizojnë një sulm të vërtetë terrorist në objektin më të madh bërthamor të Evropës”, tha ai.

Pak para këtyre postimeve në Twitter, Zelensky paralajmëroi se “bota është në prag të katastrofës bërthamore” dhe dënoi atë që ai i quajti “veprimet e papërgjegjshme të Rusisë dhe shantazhet bërthamore”.

Pavarësisht shqetësimit, vendi thuhet se është shumë më i sigurt se uzina e Çernobilit – vendi i incidentit më të keq bërthamor në histori.

Reaktori është në një ndërtesë betoni të përforcuar me çelik që mund të “përballojë ngjarjet ekstreme të jashtme, si natyrore ashtu edhe të bëra nga njeriu, të tilla si një përplasje avioni ose shpërthime”, thanë ekspertët për BBC në mars.

Kishte raporte përpara samitit se Erdogan do të ofronte organizimin e një samiti midis Zelensky dhe Presidentit rus Vladimir Putin.

Marrë nga BBC, përshtatur për Albanian Post

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore