Shëndet

Dëmet që shkaktojnë shtretërit për rrezitje artificiale apo solariumet


Solariumet po vazhdojnë të mbesin alternativa më e lehtë për të fituar ngjyrën e përsosur të trupit.

Por, a janë ato të shëndetshme, apo anasjelltas? Më poshtë gjeni të listuara vetëm pesë arsye, se pse një shkuarje për rrezitje artificiale në shtretërit e solariumit mund të ju kushtojë me çrregullime shëndetësore.

Nuk janë një formë e sigurt e marrjes së ngjyrës

Ju mund të keni dëgjuar se përdorimi i një shtrati për rrezitje është një formë më e sigurt për rrezitje sesa shtrimi nën diell, por kjo thjesht nuk është e vërtetë.

Përdorimi i solariumit vetëm një herë mund të rrisë në mënyrë drastike rrezikun e prekjes nga pothuajse çdo lloj kanceri të lëkurës, duke përfshirë melanomën kërcënuese për jetën.

Rreziku për lëndime serioze

Çdo vit dhomat e urgjencës në të gjithë botën trajtojnë njerëzit që janë lënduar rëndë gjatë përdorimit të shtretërve të solariumit.

Lëndimet e zakonshme konsistojnë në djegie të mëdha, humbje të vetëdijes dhe lëndime dhe dëmtime serioze të syrit.

Shtretërit për rrezitje solariuimi, ofrojnë shumë pak vitaminë D për trupin tuaj

Njerëzit shpesh përdorin shtretër për rrezitje gjatë dimrit në përpjekje për të marrë më shumë vitaminë D në mungesë të një dielli të nxehtë të verës.

Jo vetëm që kërkimi i më shumë vitaminës D në dimër është i panevojshëm në përgjithësi, shtretërit për rrezitje nuk janë një burim i mirë për të në fillim.

Në mënyrë që trupi ynë të prodhojë vitaminë D nga dielli, ne duhet të jemi të ekspozuar ndaj rrezatimit UVB.

Pothuajse të gjitha llambat për rrezitje lëshojnë vetëm rreze UVA të cilat dëmtojnë lëkurën dhe praktikisht nuk ofrojnë vitaminë D.

Nuk mbron lëkurën tuaj ose parandalon djegiet

Shumë besojnë se pasi të kenë një nxirje bazë, ata janë të sigurt nga rreziqet që mund të shkaktojë dielli. Kjo është larg nga e vërteta.

Ju ende mund të merrni djegie të dhimbshme dhe të dëmshme nga dielli, pavarësisht sa nxiheni.

Për më tepër, çdo nxirje e panatyrshme është shenjë e dëmtimit të ADN-së në lëkurën tuaj. Sa më e dëmtuar të jetë ADN-ja juaj, aq më shumë ka gjasa që ajo të ndryshojë dhe të shkaktojë kancer.

Mund të bëheni i varur nga shkuarja në solariume

Sado absurde të tingëllojë, është shumë e mundur të bëheni të varur nga rrezitja. Studimet e fundit tregojnë se rreth 20% e grave kaukaziane të moshës 18 deri në 30 vjeç që përdorin shtretër për rrezitje tregojnë shenja varësie dhe kanë simptoma të ngjashme me tërheqjen e substancave kur nuk janë në gjendje të nxihen.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore