Film

Debutimi i One Piece në Netflix thyen rekordet, tejkalon shikueshmërinë e Stranger Things dhe Wednesday


Bota e transmetimit ka dëshmuar një fenomen të jashtëzakonshëm, pasi One Piece, adaptimi i Netflix i sagës epike nga Eiichiro Oda, pushtoi ekranet, duke u ngjitur me shpejtësi në majat e popullaritetit.

Seriali, i cili mburret me një vlerësim të freskët të certifikuar në Rotten Tomatoes, është një tregues monumental i adhurimit të animeve gjithnjë në rritje.

Aktualisht mban një pozitë si një nga shfaqjet më të transmetuara të Netflix, pasi ka tejkaluar një rekord të vendosur më parë nga dy origjinale dominuese, Wednesday dhe Stranger Things.

Në të vërtetë, nuk është ekzagjerim të thuhet se One Piece ka kaluar një çast historik të vendosur nga dy prej origjinaleve më të shquar të Netflix. Kjo arritje nënvizon fuqinë e pamasë të ‘nakama’ ose miqësisë.

Në një arritje mahnitëse, One Piece i Netflix zuri vendin e parë në 84 vende në fundjavën e tij debutuese, duke eklipsuar rekordin e vendosur nga sezoni i katërt i Stranger Things dhe Wednesday, të cilët kishin siguruar vendin e parë në 83 vende gjatë fundjavave të tyre të hapjes.

Kjo arritje është veçanërisht e rëndësishme duke pasur parasysh popullaritetin kolosal të të dyja këtyre serive.

Zhurma e madhe në internet e ka çimentuar One Piece të Netflix si një ndjesi të mirëfilltë, një fakt i nënvizuar nga shifrat fillestarë të shikueshmërisë.

Që nga fillimi i tij më 31 gusht, seriali ka ruajtur fortesën e tij në kulmin e listave të Netflix dhe biseda rreth përshtatjes vazhdon të lulëzojë.

Eiichiro Oda, truri pas serialit, ka arritur të pamundurën në dukje me këtë interpretim live-action, duke thyer magjinë famëkeqe që ka përndjekur përshtatjet e anime për vite me radhë, ndërkohë që ka marrë lëvdata globale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore