Futboll

David Alaba në Real Madrid, bekimi i Rummenigge arrin


Drejtori Ekzekutiv i Bayern Munich për largimin e anësorit të Austrisë: “Pas 12 vitesh këtu ai ka vendosur të jetojë një përvojë të re dhe është e drejtë të respektosh vullnetin e tij”.

“Nuk ka asgjë të vendosur, por 99.9% Alaba do të largohet nga klubi”. Karl-Heinz Rummenigge, drejtori menaxhues i Bayern Munich-ut, është dorëzuar për mbrojtësin austriak, i cili në fund të sezonit nuk do ta rinovojë kontratën që i skadon në qershor. “Ne vendosëm shumë para në tryezë, një shifër që, në fund të fundit duket se nuk ishte e mjaftueshme për ta bindur atë. Flasim për një lojtar që ka luajtur për ne për më shumë se dymbëdhjetë vjet, kështu që nuk ka probleme. Në verë do të ndahemi miqësisht. Unë derdha disa lot kur i thashë lamtumirë Thiago (Alcantara) verën e kaluar dhe nuk përjashtoj të njëjtën gjë ditën që David do të largohet”, thotë Rummenigge në mikrofona nga Sky Deutschland.

Pas 12 vitesh këtu ai ka vendosur të jetojë një përvojë të re dhe është e drejtë të respektohet vullneti i lojtarit”, shton Rummenigge, i cili në lidhje me thashethemet në lidhje me një marrëveshje të arritur tashmë midis lojtarit dhe Real Madrid komenton:

“Florentino Perez nuk na ka kontaktuar, por ai nuk është i detyruar sepse nga 2 janari lojtari mund të nënshkruajë me kë të dojë. Nuk e di se sa kanë përparuar negociatat me Real-in, por Real-i është një klub i shkëlqyeshëm edhe pse po kalon një kohë të vështirë. Unë do ta kuptoja Alaba-n”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore