Lajme

Dashuria e Modi-t dhe Putin-it, e destinuar të zgjasë


Vladimir Putin afrohet.

Ai buzëqesh, pastaj nxjerr çmimin më të lartë civil dhe ushtarak të Rusisë. Dhe ia vë në qafë Narendra Modi-t, i cili fillimisht përqafon presidentin rus, i cili më pas i pëshpërit diçka në vesh.

Një imazh që tregon më mirë se një mijë fjalë sesi politika e jashtme e Indisë është e destinuar të mbetet plotësisht autonome.

Një dush i ftohtë për SHBA-të dhe Perëndimin, të cilët prej kohësh kanë shpresuar ta “marrin” atë, veçanërisht nga një këndvështrim antikinez.

Modi zgjodhi në mënyrë të parregullt Kremlinin për vizitën e parë të huaj të mandatit të tij të tretë, duke thyer traditën e udhëtimeve në lagjen aziatike.

Të hënën në mbrëmje, Putin-i e mirëpriti menjëherë në rezidencën e tij në Novo-Ogaryovo, jashtë Moskës, për tre orë bisedime “joformale” midis “miqve të vjetër”.

Imazhet e dy liderëve që pinin çaj dhe hanin ëmbëlsirat, mbërrijnë së bashku me ato të spitalit të bombarduar të fëmijëve në Kiev.

“Është një zhgënjim i madh të shohësh liderin e demokracisë më të madhe në botë duke përqafuar kriminelin më gjakatar në botë në një ditë si kjo”, ka thënë Volodymyr Zelensky.

“Kur vriten fëmijë të pafajshëm, zemra rrjedh gjak dhe dhimbja është e tmerrshme”, ka thënë Modi dje në të vetmin pasazh kritik të nënkuptuar ndaj Moskës.

Por për pjesën tjetër shkojnë shumë mirë.

Në deklaratën e përbashkët në fund të samitit, thuhet se Rusia dhe India janë “për një zgjidhje paqësore të krizës”.

Jo vetëm mungesa klasike e dënimit të pushtimit, por edhe një rreshtim retorik.

E jo vetëm kaq.

Pas vizitës në një ekspozitë për energjinë atomike, Modi nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi deri në vitin 2030, e cila ndër të tjera parashikon ndërtimin e centraleve të vogla bërthamore Rosatom në Indi, por edhe arritjen e 100 miliardë dollarëve në tregti.

Deri më sot, qëndron në 65 miliardë, me bilancin kryesisht të çekuilibruar në favor të Moskës. Po, sepse me luftën India rriti në mënyrë eksponenciale importet e naftës ruse, e favorizuar nga zbritjet që synonin forcimin e tregjeve alternative në Evropë.

Dokumenti i përbashkët synon edhe thellimin e bashkëpunimit tekniko-ushtarak. Pavarësisht diversifikimit të furnizimeve të ndjekura nga India, e cila ka rritur bashkëpunimin me SHBA-të në sektorin e mbrojtjes, Moska mbetet furnizuesi kryesor i armëve.

Një element që nuk e pëlqen as Kina, e cila është e përfshirë në një mosmarrëveshje të ashpër territoriale me Delhi-n, që vitet e fundit ka çuar në përleshje të dhunshme dhe disa vdekje midis ushtarëve të vendosur përgjatë kufirit të diskutueshëm.

Një nga objektivat strategjikë të Indisë është pikërisht shmangia e një përafrimi të plotë midis Pekinit dhe Moskës, madje edhe me koston e zhgënjimit të Perëndimit.

Modi konfirmoi praninë e tij në samitin e Brics në tetor, më pas duke ftuar presidentin rus në New Delhi në vitin 2025.

Dashuria duket e destinuar të zgjasë.

Marrë nga “La Stampa”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore