Sport

Dani Alves u transferua në një burg tjetër për t’i garantuar sigurinë


Dani Alves. Photo: Carl Recine/Reuters

Dani Alves u largua nga burgu i Brians 1, ku u vendos të premten dhe u transferua në Brians 2. Autoritetet kanë marrë vendimin për transferimin e mbrojtësit të djathtë brazilian për të garantuar sigurinë e tij.

Ai u arrestua për një sulm të dyshuar seksual ndaj një gruaje të re natën e 30 dhjetorit 2022 në një klub nate në Barcelonë.

Siç raportohet nga “El Pais”, autoritetet kanë rënë dakord të vazhdojnë me transferimin e Alves në burg në përpjekjen e tyre për të “siguruar sigurinë dhe bashkëjetesën”.

Brians 2, ku mbahej ish-presidenti i Barcelona-s Sandro Rosell, strehon më pak se gjysmën e të burgosurve që burgu Brians 1 pret në çdo departament.

Përveç kësaj, sipas “ABC”, në vend që të ndajë zonën e dushit me të burgosurit e tjerë, ai do të bëjë një dush individual në qelinë e tij.

Të ketë tualetin e tij do ta pengojë atë të detyrohet të shkojë në zonën e përbashkët. Është një qendër për të burgosurit që vuajnë dënimin me burg, por strehon edhe të paraburgosur.

Ky është rasti i Alves, pasi gjykatësi urdhëroi të premten paraburgimin e tij pa kusht për sulmin seksual të dyshuar ndaj një gruaje të re mes rrezikut që ai të ikte në Brazil.

Ndërkohë, të hënën dolën detaje të tjera rreth dëshmive të viktimës së dyshuar.

“Unë rezistova, por ai ishte shumë më i fortë se unë,” tha ajo sipas “La Vanguardia”, duke shtuar se nuk e dinte që pas derës kishte një tualet në të cilin lojtari e çonte.

“Mendova se ishte një dhomë tjetër VIP”, vuri në dukje ajo.

Barcelona është distancuar nga ish-lojtari i saj, pasi Alves i përkiste skuadrës meksikane Pumas kur ndodhi ngjarja e supozuar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore