Sport

Dana White ‘heq’ Conor McGregor nga lista e të mëdhenjve të UFC


Dana White - Conor McGregor (Steven Ryan/Getty Images)

Conor McGregor është një personalitet që ndan mendimet, dhe madje edhe ata që kanë punuar ngushtë me të nuk kanë vendosur ende plotësisht se çfarë lloj personi është irlandezi. Një individ i tillë është shefi i UFC-së, Dana White.

Qoftë në tryezën e negociatave apo edhe në komentet publike, të dy nuk kanë qenë kurrë plotësisht në gjendje të jetojnë në harmoni për periudha të gjata kohore, megjithatë një rivalitet i mundshëm është ndezur edhe më tej nga një mospërfillje publike nga White për McGregor.

Si pjesë e një diskutimi me Mike Tyson, White iu kërkua të emëronte pesë yjet e tij më të mëdhenj të UFC-së, por në një farë mënyre humbi emrin e irlandezit, i cili mbetet një nga kampionët më të dekoruar në historinë e MMA.

“Është kaq e vështirë të bëhet sepse kur shikon 23 vitet që kam qenë në të, ka pasur kaq shumë luftëtarë të mëdhenj, por duhet të fillosh me Jon Jones”, i tha White Tyson-it në podkastin e “Hotboxin”.

“Duhet të kesh Ronda Rousey. Amanda Nunes, luftëtaren më të mirë femër të të gjitha kohërave. Janë kaq shumë. Është e vështirë të zgjedhësh pesë”.

“Kamaru Usman duhet të jetë atje, Chuck Liddell në kohën e tij, Royce Gracie në epokën e tij dhe në kohën e tij, është e vështirë të zgjedhësh vetëm pesë. Nëse shikoni gjeneratat e ndryshme, ata e çuan sportin në një nivel tjetër”, theksoi White.

Është e vështirë të besohet se White thjesht do të harronte një nga yjet e tij më të mëdhenj, me vitet kryesore të McGregor që ishin disa nga performancat më të mira të MMA-së të dhëna ndonjëherë.

Jo vetëm që ishte luftëtari i parë që mbante dy rripa njëkohësisht në historinë e UFC-së, ai ishte gjithashtu një kampion si në peshën e super të lehtë ashtu edhe në peshën e lehtë.

Rritja e McGregor pa që rritja e UFC në Evropë thjesht të shpërthente dhe tregu i tifozëve në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë u rrit shumë për shkak të tij.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore