Lajme

Credit Suisse do të marrë hua 54 miliardë dollarë nga banka qendrore


Gjiganti bankar me probleme Credit Suisse thotë se do të marrë hua deri në 50 miliardë franga (54 miliardë dollarë) nga banka qendrore zvicerane për të mbështetur financat e saj.

Lajmi u bë i ditur nga multimediali britanik “BBC”.

Huadhënësi tha se po ndërmerrte një veprim vendimtar për të forcuar likuiditetin e tij pasi dukej të bëhej një bankë më e thjeshtë.

Aksionet e Credit Suisse ranë 24 për qind të mërkurën pasi tha se kishte gjetur “dobësi” në raportimin e saj financiar.

Kjo shkaktoi një shitje të përgjithshme në tregjet evropiane dhe frikën e një krize më të gjerë financiare.

Credit Suisse tha se masat e saj të huamarrjes demonstruan “veprim vendimtar për të forcuar [bankën]”.

“Ekipi im dhe unë jemi të vendosur të ecim përpara me shpejtësi për të ofruar një bankë më të thjeshtë dhe më të fokusuar të ndërtuar rreth nevojave të klientëve”, tha në një deklaratë shefi ekzekutiv i Credit Suisse, Ulrich Koerner.

Problemet në sektorin bankar u shfaqën në SHBA javën e kaluar me rënien e Silicon Valley Bank, banka e 16-të më e madhe në vend, e ndjekur dy ditë më vonë nga kolapsi i Signature Bank.

Pasi aksionet e Credit Suisse ranë të mërkurën, një investitor i madh – Banka Kombëtare Saudite – tha se nuk do të injektonte fonde të tjera në huadhënësin zviceran.

Shqetësimet u përhapën në tregjet financiare me të gjithë indekset kryesore në rënie të ndjeshme.

Banka Kombëtare e Zvicrës, e cila është banka qendrore e Zvicrës, dhe Autoriteti Zviceran i Mbikëqyrjes së Tregut Financiar u përpoqën të qetësonin frikën e investitorëve, duke thënë se ata ishin të gatshëm të ndihmonin Credit Suisse nëse ishte e nevojshme.

Rregullat e rrepta zbatohen për institucionet financiare zvicerane për të “siguruar stabilitetin e tyre” dhe Credit Suisse plotëson kërkesat për bankat që konsiderohen të rëndësishme sistematike, thanë rregullatorët.

Credit Suisse, e themeluar në 1856, është përballur me një sërë skandalesh vitet e fundit, duke përfshirë akuzat për pastrim parash dhe çështje të tjera.

Ajo humbi para në 2021 dhe përsëri në 2022 – viti i saj më i keq që nga kriza financiare e 2008 – dhe ka paralajmëruar se nuk pret të jetë fitimprurës deri në vitin 2024.

Aksionet e firmës tashmë ishin goditur rëndë para kësaj jave – vlera e tyre ra me afërsisht dy të tretat vitin e kaluar – pasi klientët tërhoqën fonde.

Zbulimi i bankës të martën për “dobësi materiale” në kontrollet e saj të raportimit financiar rinovoi shqetësimet e investitorëve.

Këto u intensifikuan kur kryetari i Bankës Kombëtare Saudite, aksioneri më i madh i Credit Suisse, tha se nuk do të blinte më shumë aksione në bankën zvicerane për arsye rregullatore.

Asokohe, Credit Suisse këmbënguli se pozicioni i saj financiar nuk ishte shqetësues.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore