Lajme

COVID-19/ Zvicër: Referendum për heqjen e kufizimeve ndërsa rastet rriten


Protestuesit kundër vaksinimit në rrugët e Bern-ës përpara referendumit

Me më pak se dy të tretat e popullsisë të vaksinuar plotësisht, zviceranët kanë një nga normat më të ulëta të vaksinimit në Evropën Perëndimore. Infeksionet e COVID-19 janë duke u rritur në mënyrë eksponenciale – 40% deri në 50% çdo javë.

Kësisoj qytetarë zviceranë do të zhvillojnë një referendum të dielën e 28 nëntorit për të hequr disa kufizime të COVID-19 në tërësi.

Që nga fillimi i pandemisë, qeveria zvicerane ka kryer një akt të ndërlikuar balancues, duke u përpjekur të vendosë masa për të kontrolluar përhapjen e COVID-it, duke i qëndruar ende besnike sistemit të demokracisë së drejtpërdrejtë të Zvicrës, në të cilin qeveria ka pak fuqi formale dhe njerëzit kanë fjala e fundit.

Situata e COVID-19 në disa vende të Evropës, nga Our World in Data.

Bllokimet e Zvicrës nuk ishin kurrë aq të rrepta sa fqinjët e saj. Njerëzit u lejuan të lëviznin lirshëm dhe shkollat ​​u mbyllën vetëm për disa javë.

Verën e kaluar, me rënien dramatike të rasteve, Zvicra prezantoi një certifikatë COVID me dëshmi të vaksinimit, test negativ ose PCR. Në shtator u bë e detyrueshme hyrja në bare, kafene, restorante, kinema, muze, ngjarje sportive dhe klasa universitare ballë për ballë.

Vaksinimi ka qenë prej kohësh një çështje e ndjeshme veçanërisht në Zvicrën gjermanishtfolëse. Besimi se imuniteti natyror është më i fortë se vaksina ka çuar në një rënie të vaksinimeve.

Qeveria shpresonte se masat do të inkurajonin njerëzit të vaksinoheshin. Në vend të kësaj, shumë dolën në rrugë dhe të tjerë mblodhën mjaft firma për të sfiduar certifikatën COVID në referendumin e së dielës.

Protestues kundër kufizimeve në Zvicër.

Për javë të tëra ka pasur demonstrata. Disa janë kthyer në dhunë, me policinë duke përdorur topa uji dhe plumba gome kundër protestuesve që përpiqeshin të sulmonin parlamentin.

Në një tubim në Bern-ë këtë muaj, mijëra dolën për të kundërshtuar certifikatën COVID, duke prezantuar një sistem drakonian të mbikëqyrjes masive.

Turma, e mbledhur së bashku, e gjitha pa maska, zhurmoi miratimin e tyre.

Disa mbanin shenjat e ekstremit të djathtë, të tjerë të majtët. Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset u përshkrua, i kompletuar me brirë të kuq, si djalli.

Situata e vaksinimeve anti-COVID në disa vende të Evropës, nga Our World in Data.
Përgatitja e spitaleve

Nga frika e rritjes së kundërshtimit ndaj certifikatës së COVID, Ministri i Shëndetësisë nuk mund të vendosë asnjë kufizim të ri përpara votimit vendimtar të së dielës.

Berset dhe grupi i tij i punës shkencore janë të bindur se Zvicra ka nevojë për masa të kontrollit të infeksionit gjatë dimrit. Një votim për të hequr certifikatën – ata besojnë – mund të jetë një rrezik i madh, veçanërisht pasi vaksinat përforcuese mezi kanë filluar.

Në vend të kësaj, ndërsa rastet rriten, qeveria ka këshilluar spitalet të rrisin kapacitetin e tyre të kujdesit intensiv. Kjo ka sjellë një situatë të hidhur nga infermieret zvicerane, të cilat theksojnë se shtretërit shtesë nuk do të ndihmojnë kur nuk ka staf të mjaftueshëm për t’u kujdesur për pacientët.

Vlerësohet se 10% e infermierëve dhe punonjësve të kujdesit zviceran e kanë lënë profesionin që nga fillimi i pandemisë.

Përplasje mes policisë dhe protestuesve në Zvicër

Por ndryshe nga vendet e tjera evropiane që përjetojnë mungesa të ngjashme të sektorit shëndetësor, infermierët zviceranë kanë fuqinë për të ndryshuar gjërat.

Ata kanë mbledhur firmat për një referendum mbarëkombëtar duke kërkuar më shumë investime dhe kushte më të mira pune.

Të dielën, votuesit zviceranë do të vendosin edhe për këtë të fundit.

Sondazhet e opinionit sugjerojnë se pandemia i ka përqendruar mendjet e votuesve se sa të rëndësishëm janë punonjësit e tyre shëndetësorë – pothuajse 70% thonë se do të votojnë pro për kërkesat e infermierëve.

Në certifikatën COVID, gjërat janë pak më të shtrënguara, por rreth 60% e votuesve duken të gatshëm të mbështesin mbajtjen e certifikatës, dhe bashkë me të edhe kufizimet.

Sipas kritikëve zemërimi, frika dhe ndarja sociale e lindur nga pandemia nuk mund të zgjidhen me një referendum ose dy, dhe demonstratat me siguri do të vazhdojnë, në Zvicër dhe në mbarë Evropën.

Marrë nga BBC, përshtatur për Albanian Post!

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore