Uncategorized

Covid 19: SHBA rekord me 500 mijë vdekje


Presidenti Joe Biden i është drejtuar kombit, teksa SHBA-të kaluan shifrën e 500 mijë vdekjeve të Covid 19. Numri më i lartë i çdo vendi.

“Si komb, nuk mund ta pranojmë një fat kaq të egër. Duhet të rezistojmë deri në hidhërim” tha ai të hënën.

Një moment heshtjeje u mbajt jashtë Shtëpisë së Bardhë nga presidenti, zëvendës-presidentja dhe bashkëshortët e tyre, gjatë një ceremonie të ndezjes së qirinjve.

Rastet në Amerikë kanë arritur në 28.1 milionë, gjithashtu një rekord global.

Presidenti urdhëroi që të gjithë flamujt në pronën federale të ulen në gjysmë shtizë për pesë ditët e ardhshme.

Në Shtëpinë e Bardhë, ai hapi fjalimin e tij duke theksuar se numri i vdekjeve amerikane nga Covid ishte më i lartë se numri i të vdekurve nga Lufta e Parë Botërore, Lufta e Dytë Botërore dhe Lufta e Vietnamit së bashku.

Ai e lidhi gjithashtu ngjarjen me përvojën e tij pikëlluese, të vdekjes së gruas dhe vajzës së tij në një aksident me makinë në vitin 1972, si dhe vdekjen e një prej djemve të tij nga kanceri i trurit në vitin 2015.

“Unë e di se si është të mos jesh afër të afërmve që po vdesin. Unë e di dhe si është duke mbajtur duart e tyre. Vështrimin në sytë e tyre teksa po largohen”, u shpreh Biden i pikëlluar.

Si ka ndikuar Covid 19 në SHBA?

Edhe numrat mund të jenë duke shkuar në drejtimin e duhur, pranimet në spital dhe vdekjet mbeten të larta, siç tregojnë statistikat.

28.1 milionë infeksione të konfirmuara të SHBA-së janë pothuajse dyfishi i Indisë e cila vjen e dyta me 11 milionë, ndërsa më pas Brazili me 10.1 milionë, sipas hulumtimit të Universitetit Johns Hopkins

Ndërkohë, SHBA renditet e nënta për sa i përket numrit të vdekjeve për 100 mijë banorë, pas vendeve si Mbretëria e Bashkuar dhe Italia.

Të paktën 90 mijë amerikanë pritet të vdesin deri më 1 qershor, thotë një parashikim i Institutit për Matjet dhe Vlerësimin e Shëndetit (IHME). Deri në fund të majit, virusi do të vrasë rreth 500 amerikanë në ditë, nga rreth 2 mijë që vdesin aktuallisht.

Shkalla e pranimit në spital ka rënë për 40 ditë rresht.

Administratat mesatare të vaksinave në ditë tani qëndrojnë në 1.7 milion, dy herë më shumë sesa kur Biden mori detyrën

Numri në rritje i varianteve, të cilat mund të shkaktojnë shpërthime të reja vdekjeprurëse, mbetet një shqetësim.

 

 

Albanianpost.com


Lajmet kryesore