Sport

Conte do të marrë 2.5 milionë funte, nëse Tottenham kualifikohen në Ligën e Kampionëve


Antonio Conte duke festuar

Antonio Conte ka bërë një punë të mirë te Tottenham Hotspur deri më tani, me klubin që qëndron në prag të kualifikimit të Champions League.

Tottenham-it i duhet një pikë nga ndeshja e fundit e sezonit kundër Norwich City të dielën për të siguruar rikthimin e tyre në Ligën e Kampionëve.

Sipas Times, Conte është në linjë për një bonus prej 2.5 milionë funte nëse skuadra e tij siguron vendin e katërt.

Trajneri italian mori drejtimin në stadiumin e Tottenham Hotspur kur Spurs ishin në vendin e nëntë në nëntor.

Ai ka marrë 53 pikë nga 81 të mundshme, dhe Tottenham kapërceu rivalët kryesorë Arsenal në vendin e katërt me fitoren e tyre ndaj Burnley-t të dielën.

Conte ia ka bërë të qartë kryetarit të Spurs, Daniel Levy se dëshiron të paktën gjashtë nënshkrime në afatin kalimtar të verës.

Këto gjashtë nënshkrime do të përfshijnë tre mbrojtës, një mesfushor dhe një sulmues, dhe ai dëshiron që ata të arrijnë përpara turneut para-sezonal të klubit në Korenë e Jugut në korrik.

Ai gjithashtu dëshiron të largojë një numër lojtarësh nga skuadra aktuale, si Sergio Reguilon, Emerson Royal, Steven Bergwijn, Giovani Lo Celso dhe Tanguy Ndombele.

(AP Photo/Matt Dunham)

Tottenham po vëzhgon nga afër Christian Eriksen të Brentford, i cili do të bëhet agjent i lirë në fund të qershorit, dhe Youri Tielemans të Leicester City, i cili do të jetë në vitin e fundit të kontratës së tij këtë verë.

Kur u pyet për lëvizjen e tij të radhës, Eriksen e bëri të qartë se dëshiron të paraqitet në kompeticionin kryesor të klubeve evropiane.

“Do të doja të luaja sërish futboll në Champions League”, tha Eriksen.

“E di sa argëtuese është, por nuk është thelbësore për mua”.

Tottenham, ndërkohë, është vendosur të nxisë një opsion për të nënshkruar me Dejan Kulusevski për 25 milionë funte këtë verë.

Cristian Romero gjithashtu do të bashkohet me një marrëveshje të përhershme për 42.5 milionë funte nga Atalanta, pasi e kaloi këtë sezon në huazim nga klubi italian.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore