Sport

Conor McGregor drejt rikthimit në UFC, projektohet lufta për titull


Conor McGregor. Photo: Sky Sports

Conor McGregor-it mund t’i jepet një rrugë “shokuese” për t’u kthyer në titullin e UFC-së ndaj Leon Edwards.

McGregor, 34 vjeç, është i përgatitur për një rikthim në tetëkëndësh këtë verë, pasi e kaloi të gjithë vitin 2022 jashtë.

Dhe ai pa se si Edwards e mposhti Kamaru Usman për të fituar kurorën e peshës së lehtë me një goditje brutale.

Me dyshen nën të njëjtën ombrellë menaxheriale, ajo mund të krijojë një luftë masive për titull mes tyre.

Edwards tha për “talkSPORT” se “Nëse Conor kthehet dhe merr një fitore të mirë në peshën e lehtë, atëherë është një luftë që do ta mirëprisja. Do të ishte një luftë e madhe për Evropën, një luftë e madhe për të gjithë. Lëreni të kthehet, të arrijë një fitore të mirë në peshën e lehtë dhe më pas ne mund të flasim prej andej”.

Lufta e fundit e McGregor ishte në korrik 2021, kur ai theu këmbën e tij në raundin e parë të përballjes trilogjike kundër Dustin Poirier, 34 vjeç.

Dhe ai ngacmoi duke u rikthyer në peshën e lehtë, ku pati një përballje me Nate Diaz, 37 vjeç dhe një nokaut 40 sekonda ndaj Donald Cerrone, 39.

Ai do të shihte që një titull i mundshëm kundër Edwards, 31 vjeç, të shkojë një hap më afër. Por së pari ylli britanik mbron rripin që fitoi kundër Usman, 35 vjeç, në një trilogji vendimtare më 18 mars në Londër.

Edwards tha se “Kjo është ajo që shumica e fëmijëve ëndërrojnë në MMA, të kryejnë një shfaqje në vendlindje, veçanërisht të jenë kampion. Është një mundësi e shkëlqyer dhe jam shumë i emocionuar”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore