Muzikë

“Coming Home” i Usher debuton në numrin 1 në tabelën më të mirë të shitjeve të albumeve


Këngëtari Usher ka zënë vendin e tij të parë në tabelën më të mirë të shitjeve të albumeve të Billboard më (datë 24 shkurt) ndërsa albumi i tij i ri në studio, “Coming Home”, arriti në krye të listës.

Seti shiti 53 mijë kopje në SHBA në javën që përfundon më 15 shkurt, sipas Luminate, transmeton AlbanianPost.

Usher më parë kryesonte listën me “Looking 4 Myself” (2012), “Raymond V Raymond” (2010), “Here I Stand” (2008) dhe “Confessions” (2004).

Kopertina e albumit “Coming Home” nga Usher.

Diku tjetër në top 10 të tabelës së re të shitjeve të albumeve më të mira, mbërrijnë albumet më të fundit nga P1Harmony, Kanye West dhe Ty Dolla $ign e iTZY.

Lista e shitjeve të albumeve më të mira të Billboard rendit albumet më të shitura të javës bazuar vetëm në shitjet tradicionale të albumeve.

Historia e grafikut daton në 25 maj të vitit 1991, javën e parë që Billboard filloi krijimin e tabelave me informacione për numrin e pjesëve të monitoruara në mënyrë elektronike nga SoundScan, tani Luminate.

Shitjet e pastra të albumeve ishin matja e vetme e përdorur nga tabela e albumeve të Billboard 200 përmes listës së datës 6 dhjetor të vitit 2014, pas së cilës ajo tabelë kaloi në një metodologji që ndërthur shitjet e albumeve me njësitë ekuivalente të albumeve të këngëve dhe njësitë ekuivalente të albumit të transmetimit.

Gjithsesi, nga 53 mijë kopje të shitura të “Coming Home”, shitjet dixhitale përbëjnë 47 mijë e 500 dhe shitjet fizike përbëjnë 5 mijë e 500.

Fillimi i tij shënon javën më të madhe të shitjeve për një album ‘R&B’ në më shumë se katër vjet, pasi grupi  i Lionel Richie” Hello From Las Vegas” shiti 65 mijë kopje në javën e tij të parë (në listën e datës 31 gusht të vitit 2019).

“Coming Home” ishte i disponueshëm për t’u blerë në javën e tij të parë si një shkarkim standard dixhital, një CD standarde, pesë variante të ndryshme ‘vinyl’, dy grupe luksoze në kuti dhe një album dixhital luksoz me një këngë bonus dhe kopertinë alternative.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore