Muzikë

‘Coldplay’ zgjidh padinë e ngritur nga ish-menaxheri Dave Holmes mbi mosmarrëveshjet kontraktuale


Grupi muzikor ‘Coldplay’ ka zgjidhur padinë e tij me ish-menaxherin Dave Holmes, tregojnë dokumentet e gjykatës.

Një gjyqtar miratoi një marrëveshje zgjidhjeje midis palëve në maj, me kushtet e mbetura konfidenciale.

Të dyja palët kanë rënë dakord të mbajnë shpenzimet e tyre, shkruan BBC, transmeton AlbanianPost.

Siç raportoi ekskluzivisht Variety vitin e kaluar, Holmes – menaxheri i grupit prej 22 vitesh – ngriti padi kundër frontmenit Chris Martin, kitaristit Jonny Buckland, basistit Guy Berryman dhe bateristit Will Champion për një mosmarrëveshje kontraktuale.

Më vonë doli që Holmes po e paditte grupin për 10 milionë funte apo 12 milionë dollarë në lidhje me komisionin e papaguar.

‘Coldplay’ kundërshtoi për 14 milion funte apo 17 milion dollarë, duke pretenduar se Holmes kishte keqmenaxhuar prodhimin e turneut të tyre “Music of the Spheres”, duke përfshirë ekranet që ishin shumë të mëdhenj dhe shtyllat që ishin të papërdorshme.

Kundërpadia pretendonte gjithashtu se Holmes kishte marrë hua 20 milionë dollarë nga promovuesi i turneut Live Nation për të financuar një zhvillim reklamues.

Edhe pse marrëveshja nuk po bëhet publike, sipas The Sun, ‘Coldplay’ ka rënë dakord t’i paguajë Holmes një shumë shtatëshifrore.

Bandi me sa duket e ka lënë tashmë betejën ligjore pas tij, duke u ngjitur në skenën e ‘Glastonbury’ javën e kaluar, ku grupit iu bashkua në skenë nga aktori legjendar i “Back to the Future”, Michael J. Fox në kitarë.

“Arsyeja kryesore që ne jemi në një grup është për shkak të ‘Back to the Future’”, tha vokalisti i ‘Coldplay’, Chris Martin pas performancës.

Ndryshe, ‘Coldplay’ është rikthyer në listat e Mbretërisë së Bashkuar këtë javë – jo se ata kanë munguar plotësisht më parë, por rol të veçantë duket të ketë pasur paraqitje e tyre në ‘Glastonbury’.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore