Muzikë

“Coldplay” zbulon detaje mbi albumin e ardhshëm, “Moon Music”


Grupi ikonik “Coldplay” njoftoi datën e publikimit për albumin e tyre të 10-të në studio.

Prodhuar nga Max Martin, albumi i titulluar “Moon Music” do të mbërrijë më 4 tetor dhe do të udhëhiqet nga singulli i parë i LP, “Feelslikeimfallinginlove”, i cili, siç u raportua më parë, do të dalë këtë të premte më 21 qershor.

Chris Martin dhe grupi u dhanë fansave një shije të gjërave që do të vinin në Puskas Aréna të Budapestit të dielën mbrëma më 16 qershor, ku ata performuan plotësisht këngën e re.

Më parë, grupi ndau një copëz të numrit të ri euforik në rrjetet e tyre sociale, së bashku me vepra arti që shfaqin fytyrën e një planeti në rënie me një koronë shumëngjyrëshe që shpërthen nga sipërfaqja e tij.

Në të, Martin këndon: “Më duket sikur po dashurohem dhe ti po më hedh një litar shpëtimi. Oh, jo për herë të parë, e di që nuk jam vetëm”.

Sipas një deklarate, në përputhje me eko-etikën e gjatë të katërshes, “Coldplay”, “ka bërë përpjekje të mëdha” për ta bërë publikimin fizik të “Moon Music”, “sa më të qëndrueshëm”, thuhet në një deklaratë.

Çdo 140 g LP do të përmbajë rreth nëntë shishe të ricikluara PET-plastike të rikuperuara nga mbeturinat pas konsumit dhe versioni CD thuhet se është “i pari në botë” që do të dalë në EcoCD, i krijuar nga 90% polikarbonat i ricikluar, i marrë gjithashtu nga pas konsumit.

Edicioni i parë i “Moon Music” (EcoRecord rPET LP dhe EcoCD) do të jetë i disponueshëm në versione të kufizuara, me numër individual dhe do të prodhohet me një “specifikim më të lartë” sesa prerjet e ardhshme, thuhet në një deklaratë.

“Moon Music” është një vazhdim i publikimit më të fundit të “Coldplay”, përpjekjes së vitit 2021 të prodhuar nga Max Martin “Music Of The Spheres”, e cila u hap në numrin 1 në MB dhe Australi dhe në vendin e katërt në Billboard 200.

Kënga “My Universe” në bashkëpunim me BTS, u rendit numër 1 në tabelën Billboard Hot 100.

Martin ka ngacmuar albumin e ri për të paktën 18 muaj.

Në janar të vitit 2023, ai i tha se grupi po i afrohej përfundimit të asaj që ai më pas premtoi se ishte LP-ja e dytë në serinë “Music of the Spheres”.

Ai tha se “kjo nuk do të dalë për pak kohë”, megjithëse ai ngacmoi se grupi “mund” të fillojë të publikojë disa nga këngët e reja drejtpërdrejt atë vit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore