Lajme

Çmimi kryesor i librit në Francë: nuk lejohen të dashuruarit


Juristët e çmimit Goncourt, në të ardhmen, do të duhet të zgjedhin midis dashurisë për letrat dhe kënaqësisë bazë

Çmimi letrar më prestigjioz i Francës, Prix Goncourt, ose çmimi Goncourt, papritur ndryshoi rregullat e përshtatshmërisë, pas një skandali nepotizmi.

Të martën hyri në fuqi ligji i cili thotë se asnjë i afërm, bashkëshort, partner, apo dashnor i një anëtari të jurisë nuk mund të konsiderohet për çmimin që numëron Marcel Proust dhe Simone de Beauvoir ndër fituesit e mëparshëm të tij.

Vendimi erdhi pas zbulimit se Francois Noudelmann, romani i të cilit ishte në listën e gjatë, e që është në një lidhje romantike me anëtaren e jurisë së çmimit, Camille Laurens.

Dyshja u përpoq të argumentonte se ata ishin të pamartuar dhe jetonin në qytete të veçanta, dhe kështu Laurens nuk do të ishte paragjykues në favor të punës së Noudelmann.

Në fillim Akademia Goncourt u pajtua, duke thënë se marrëdhënia nuk ishte një arsye thelbësore e mjaftueshme për të përjashtuar një hyrje të denjë. Sidoqoftë, pas rritjes së presionit publik, ata njoftuan ndryshimin e rregullave dhe libri i Noudelmann u hoq kur lista e ngushtë e çmimeve që u shpall të martën.

Gazeta franceze Le Monde raportoi se në të ardhmen, dështimi për të zbuluar një marrëdhënie të tillë do të rezultojë në nxjerrjen e jurisë nga Akademia Goncourt.

Libra

Rishikimet gjithashtu u ndaluan.

Një rregull tjetër i ri u njoftua, sipas Le Monde, duke përcaktuar që anëtarët e jurisë nuk mund të shkruajnë vlerësime publike të ndonjë prej veprave në listën e gjatë. Kjo masë dukej se përsëri veçonte Camille Laurens, e cila bëri një kritikë ngacmuese të një prej romaneve të tjerë në shqyrtim pas shpalljes së listës së gjatë.

Çmimi Goncourt do të jepet më 3 nëntor. Familjarisht, fituesit i jepet një çek për vetëm 10 euro, pasi vendi i tyre në historinë letrare konsiderohet të jetë çmimi i vërtetë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore