Lajme

Çmimi i naftës rritet pas goditjes raketore të Izraelit ndaj Iranit


Çmimet e naftës dhe arit janë rritur pasi zyrtarët amerikanë thanë se një raketë izraelite kishte goditur Iranin.

Nafta e papërpunuar Brent, standardi ndërkombëtar, u rrit në mbi 90 dollarë për fuçi pas raporteve të shfaqura për një sulm nga Izraeli, përpara se të binte kur Irani u përpoq të minimizonte rëndësinë.

Ari për pak kohë iu afrua një niveli rekord përpara se të vendosej nën 2 mijë e 400 dollarë për ons.

Ka shqetësime se një përkeqësim i konfliktit në Lindjen e Mesme mund të prishë furnizimet me naftë.

Investitorët kanë ndjekur nga afër reagimin e Izraelit ndaj sulmit të drejtpërdrejtë me dron dhe raketa të Iranit fundjavën e kaluar.

Çmimet e naftës fillimisht ishin rritur me 3.5%. Por Brent më pas ra përsëri në 87 dollarë për fuçi pasi media shtetërore iraniane pretendoi se nuk kishte “asnjë dëm” në provincën Isfahan ku kishte raportime për shpërthime.

Rritjet e mprehta dhe të qëndrueshme të çmimeve të naftës rrezikojnë të nxisin inflacionin. Vendet varen shumë nga malli, i cili përdoret për të prodhuar lëndë djegëse si benzina dhe nafta.

Çmimet e karburantit dhe energjisë kanë qenë një shtytës kryesor pas kostos më të lartë të jetesës në mbarë botën në dy vitet e fundit.

Randeep Somel, menaxher i fondeve në M&G Investment Management, ka thënë se “shqetësimi për tregjet do të ishte kryesisht inflacioni, që në fakt do të shtonte inflacionin”.

Teksa ritmi i inflacionit është ngadalësuar, në Mbretërinë e Bashkuar është ende mbi objektivin e Bankës së Anglisë prej 2% dhe disa ekonomistë kanë parashikuar se një ulje e normave të interesit mund të mos ndodhë deri në verë ose më vonë gjatë vitit.

“Në Mbretërinë e Bashkuar, normat e inflacionit janë ende rreth 3.2% – ende disi jashtë objektivit – dhe po bëhet paksa shqetësuese për politikëbërësit”, ka thënë Somel.

“Është mirë të shihet se kjo nuk është përshkallëzuar më tej dhe se shpresojmë se përçarja në tregje është jetëshkurtër”.

Çmimi është se Brent është shumë më poshtë lartësive të arritura pasi Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt 2022, kur një numër i ekonomive të mëdha vendosën sanksione ndaj vendit prodhues të naftës.

Nafta arriti në 125 dollarë për fuçi në javët në vijim, duke çuar në një periudhë të qëndrueshme të faturave më të larta të energjisë shtëpiake.

Çmimi i arit shpesh rritet në momente pasigurie pasi shihet si një investim i sigurt.

Tensioni i rritur në Lindjen e Mesme ka çuar në shqetësime nëse do të ndikohen anijet përmes ngushticës së Hormuzit midis Omanit dhe Iranit.

Është një rrugë detare vendimtare, pasi rreth 20% e furnizimit të përgjithshëm të naftës në botë kalon përmes saj.

Anëtarët e kartelit të prodhuesve të naftës OPEC – Arabia Saudite, Irani, Emiratet e Bashkuara Arabe, Kuvajti dhe Iraku – dërgojnë pjesën më të madhe të naftës që eksportojnë përmes ngushticës.

Irani është prodhuesi i shtatë më i madh i naftës në botë, sipas Administratës së Informacionit të Energjisë së SHBA-ve, dhe anëtari i tretë më i madh i OPEC-ut.

Rritja fillestare e çmimeve të naftës ishte “një reagim i gjunjëzuar ndaj frikës së një përshkallëzimi të ri të luftës midis Izraelit dhe Iranit”, ka thënë ekspertja e tregut të energjisë Vandana Hari nga Vanda Insights.

“Ajo që nënvizojnë ngjarjet e fundit është brishtësia dhe paqëndrueshmëria e shtuar në situatën e Lindjes së Mesme”.

Tregjet e aksioneve ranë teksa investitorët reaguan ndaj ngjarjeve të fundit.

Në Mbretërinë e Bashkuar, indeksi i aksioneve FTSE 100 ra me 0.5% ndërsa FTSE 250 ra me 0.8% në fillim të tregtimit.

Në Azi, indeksi Nikkei 225 i Japonisë ra 2.7%, ndërsa Hang Seng i Hong Kongut ra me 0.9%. Kospi në Korenë e Jugut u mbyll me 1.6%.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore