Tregjet

Çmimet e naftës bien nën 95 dollarë për herë të parë që nga pushtimi i Ukrainës


Për të parën herë që kur Rusia pushtoi Ukrainën, çmimet e naftës kanë rënë nën 95 dollarë për fuçi.

E gjitha vjen teksa frika e një recesioni të afërt global ka kapur tregjet e mallrave dhe parashikimet për kërkesën.

Të enjten e 14 korrikut, të dy standardet kryesore për naftën e papërpunuar ranë më shumë se pesë dollarë për fuçi, ose më shumë se pesë për qind, duke shtuar një rënie të gjerë gjatë gjashtë javëve të fundit.

Standardi ndërkombëtar Brent ka rënë deri në 94.50 dollarë për fuçi.

Ai u mbyll me 96,84 dollarë më 23 shkurt, një ditë para se Rusia të pushtonte Ukrainën. Kurse ai amerikan West Texas Intermediate ra në 90,56 dollarë, nën mbylljen e tij prej 92,10 dollarësh përpara luftës.

“Frika nga recesioni është ajo që po drejton tregun sot”, ka thënë Dennis Kissler, nënkryetar i lartë i tregtisë në BOK Financial.

Pushtimi i Ukrainës nga Rusia shkaktoi rritje të çmimeve në fillim të këtij viti, me Brent dhe WTI që tregtuan shkurtimisht mbi 130 dollarë.

Kjo, teksa vendet perëndimore u hakmorën duke vendosur sanksione ndaj Rusisë, një prej eksportuesve më të mëdhenj në botë.

Por shqetësimet e recesionit dhe perspektiva e mbytjes së rritjes së Rezervës Federale të SHBA-ve me rritje më agresive të normave të interesit, që atëherë kanë shkaktuar ndalimin e rritjes.

Çmimet e naftës së papërpunuar kanë rënë me rreth një të pestën që nga mesi i qershorit, ndërsa tregtarët po përgatiten për një rënie të mprehtë të konsumit.

“Tregu është shumë i shqetësuar se shkatërrimi i kërkesës recesionare do të frenojë rritjen”, ka dalluar Robert Yawger, drejtor ekzekutiv për të ardhmen e energjisë në Mizuho.

Çmimet e ngritura të naftës kanë shtuar presionin mbi administratën e presidentit amerikan Joe Biden.

Biden do të vizitojë Riadin të premten për takimin e tij të parë me princin saudit të kurorës Mohammed bin Salman, ku ai do të mbështetet te mbretëria për të pompuar më shumë naftë për të ulur çmimet.

Marrë nga “Financial Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore