Shqipëria

Çmimet e fluturimeve për Krishtlindje brenda Italisë arrijnë majat, më lirë është t’i biesh nga Shqipëria


Më mirë të ikësh në Shqipëri e pastaj të kthehesh prapë në Itali, se sa të kalosh drejtpërdrejt nga veriu i Apenineve, drejt jugut.

Çmimet e biletave të avionëve në fakt kanë “lajthitur” që një muaj para, kur bëhet fjalë për Krishtlindjet italiane dhe më me leverdi nga sa duket, është ta kalosh njëherë Adriatikun.

Pushimet e Krishtlindjeve janë edhe më shumë se një muaj larg, por tashmë është e mundur të kuptohen rritjet e rënda që do të rëndojnë mbi çmimin e fluturimeve.

Goditja e biletave ajrore ka alarmuar Codacons (Shoqatën italiane për të drejtat e ambientit dhe konsumatorëve), e cila ka bërë një ankesë të re në Antitrust.

Shifrat italiane

Për të arritur në Catania me aeroplan, me një fluturim njëdrejtimësh të premten më 22 dhjetor, për shembull, do të duhet të shpenzoni 206 euro, duke filluar nga sot nëse niseni nga Milano, 231 euro me nisje nga Bologna, 239 euro me nisje nga Torino dhe 242 euro me nisje nga Firenze.

Situata përkeqësohet edhe më shumë nëse vendosni të largoheni të shtunën më 23 dhjetor: kostoja arrin 273 euro për një biletë nga Torino dhe 286 euro nga Firenze.

Për të fluturuar drejt Palermos të shtunën më 23 dhjetor, sërish për një biletë me një drejtim, kostoja minimale është 143 euro duke filluar nga Roma, 220 euro nga Milano, 269 euro nga Torino dhe 314 euro nga Bologna.

E njëjta situatë drejt Cagliarit: për të mbërritur në aeroportin e Elmasit me fluturim të premten më 22 dhjetor duhet të paguani 211 euro për nisjet nga Torino, 194 euro për nisjet nga Venezia dhe 177 euro për nisjet nga Bologna.

Numrat u publikuan nga Codacons, e cila tashmë ka filluar të ngrejë alarmin për kostot e fluturimit për Krishtlindje.

“Tarifat e biletave ajrore për në ishuj tashmë po shënojnë kulme evidente në funksion të festave të Krishtlindjeve në dëm të punëtorëve dhe studentëve që kthehen në shtëpi gjatë pushimeve dhe pyesim veten se çfarë ka ndodhur me masat e qeverisë kundër tarifave të larta të vendosura me Dekret Pasurie”, ankohet shoqata e konsumatorëve, e cila ka paraqitur një ankesë të re në Antitrust.

Më mirë të shkosh nga jashtë

Aspekti më paradoksal i çështjes është se për një udhëtar që synon të kthehet në shtëpi për festat e Krishtlindjeve, mund të jetë më i përshtatshëm të ndalet jashtë vendit.

Duke zgjedhur të ndaloni në Tiranë, çmimi i një fluturimi nga Milano në Catania mund të bjerë në 50 euro, por do të ishte një zgjidhje mjaft e rëndë, veçanërisht për sa i përket kohës.

Krahasuar me kohën e pritshme të udhëtimit pa ndalesë, një orë e 43 minuta si për udhëtimet e jashtme ashtu edhe për ato të kthimit, kjo në fakt do të shkonte deri në 5 orë e 50 minuta për udhëtimin jashtë dhe madje 27 orë e 25 minuta për udhëtimin e kthimit (të dyja rastet me ndalesë dhe pritje në Shqipëri).

Edhe ndalesa në Paris mund të jetë më e përshtatshme nëse dëshironi të lëvizni nga Bologna në Catania midis 21 dhjetorit dhe 6 janarit.

Flitet për një kursim prej gati 200 eurosh, duke qenë se, pa bagazhet, një ndalesë në kryeqytetin francez kushton 137 euro, ndërsa fluturimi direkt kushton 319 euro.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore