Lajme

Çmimet botërore të ushqimeve ulen për të gjashtin muaj radhazi


Në shtator, çmimet globale të ushqimeve vazhduan prirjen e tyre rënëse për të gjashtin muaj radhazi – vlera mesatare e Indeksit të Çmimeve të Ushqimit të FAO-s ishte 136.3 pikë, që është 1.5 pikë (1.1 për qind) më e ulët se në gusht.

Kjo është bërë e ditur nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO).

FAO vëren se rënia e indeksit muajin e kaluar u shkaktua nga një ulje e mprehtë e çmimeve botërore të vajrave bimore dhe një rënie e moderuar e çmimeve të sheqerit, mishit dhe produkteve të qumështit, e cila ishte më domethënëse se rritja e indeksit të çmimeve për drithërat.

“Megjithë rënien e mëtejshme, CPI ishte 7,2 pikë (5,5 për qind) më i lartë se treguesi i periudhës korresponduese të vitit të kaluar”, vuri në dukje organizata.

Vlera mesatare e indeksit të çmimeve të grurit në shtator ishte 147,8 pikë, që është 2,2 pikë (1,5 për qind) më e lartë se treguesi i gushtit dhe 14,9 pikë (11,2 për qind) më e lartë se niveli i shtatorit 2021.

Çmimet botërore të grurit u rritën me 2.2 për qind për shkak të pasigurisë në rritje në lidhje me vazhdimin e nismës së grurit të Detit të Zi pas nëntorit dhe pasojave të mundshme të kësaj për eksportet nga Ukraina.

Dhe gjithashtu për shkak të shqetësimeve për mungesën e reshjeve në Argjentinë dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Vlera mesatare e indeksit të çmimeve të vajit vegjetal ishte 152.6 pikë, duke rënë 10.8 pikë (6.6 për qind) nga gushti dhe më e ulëta që nga shkurti 2021.

Kjo rënie ishte reflektim i rënies së çmimeve të vajit të palmës, sojës dhe lulediellit.

Vlera mesatare e indeksit të çmimeve të qumështit ishte 142.5 pikë, që është 0.8 pikë (0.6 për qind) më e ulët se treguesi i gushtit.

Në muajin shtator, çmimet botërore për të gjitha llojet e produkteve të qumështit shënuan një rënie të moderuar, gjë që reflekton në masë të madhe ndikimin e dobësimit të euros ndaj dollarit amerikan në çmimet botërore të këtyre produkteve.

Indeksi i çmimit të mishit ishte 121,4 pikë, që është 0,6 pikë (0,5 për qind) më i ulët se treguesi i gushtit, por 8,7 pikë (7,7 për qind) më i lartë se periudha korresponduese e vitit të kaluar.

Indeksi i çmimit të sheqerit qëndroi në 109.7 pikë, 0.8 pikë (0.7 për qind) nga gushti dhe më i ulëti që nga korriku 2021.

Kjo për shkak të kushteve të favorshme të të korrave në Brazil, eksportuesi më i madh i sheqerit në botë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore