Lajme

Cili është vendkalimi Rafah?


Pasi Izraeli mbylli vendkalimet e tij, Rafah është e vetmja rrugëdalje nga Gaza, por edhe ajo është e mbyllur tani.

Nëse hapet, vetëm shtetasit e huaj do të lejohen të kalojnë në bazë të marrëveshjes së fundit me Egjiptin.

Departamenti Amerikan i Shtetit thotë se situata në vendkalimin Rafah është “fluide dhe e paparashikueshme” dhe ishte “e paqartë” se sa kohë do të qëndronte e hapur kalimi.

Kalimi kontrollohet nga qeveria egjiptiane sipas një marrëveshjeje të nënshkruar në 2007 me Izraelin. Ai monitorohet edhe nga BE-ja.

Fluksi i furnizimeve, duke përfshirë ndihmën humanitare, që vjen në Gaza përmes Rafah-ut kërkon miratimin e Izraelit.

Kalimi është mbajtur i mbyllur pas bombardimeve të mëparshme izraelite si në 2008, 2014 dhe 2021.

Gaza u pushtua nga Egjipti në vitin 1948 dhe ra nën kontrollin e Izraelit pas Luftës Gjashtë Ditore të vitit 1967, gjatë së cilës Gadishulli i Sinai-t kontrollohej gjithashtu nga Izraeli.

Një marrëveshje Izrael-Egjipt në vitin 1979 lejoi kthimin e Sinai-t, i cili kufizohet me Rripin e Gazës, në Egjipt, dhe kështu kalimi kufitar Rafah u rivendos.

Në vitin 1982, pas tërheqjes së Izraelit nga Sinai, Rafah u bë pika ndarëse midis Egjiptit dhe Gazës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore