Lajme

Cili do të jetë hapi i radhës së OKB-së për inteligjencën artificiale


Vetëm pak vite më parë, inteligjenca artificiale (AI) mezi u përmend në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së të liderëve botërorë.

Por, pasi publikimi i ChatGPT vjeshtën e kaluar shkaktoi entuziazëm dhe ankth rreth AI-t, ka qenë një temë e nxehtë këtë vit në mbledhjen më të madhe vjetore të diplomacisë.

Presidentët, kryeministrat, monarkët dhe ministrat e kabinetit të mbledhur ndërsa qeveritë në nivele të ndryshme po mendojnë ose kanë miratuar tashmë rregulloren e AI-t.

Goditësit e rëndë të industrisë pranojnë se nevojiten parmakë mbrojtëse, por duan të mbrojnë përfitimet e parashikuara të teknologjisë.

Të huajt dhe madje disa të brendshëm paralajmërojnë se ka gjithashtu rreziqe potencialisht katastrofike dhe të gjithë thonë se nuk ka kohë për të humbur.

Dhe shumë sy janë te Kombet e Bashkuara si ndoshta i vetmi vend për të trajtuar çështjen në shkallë.

Organizata botërore ka disa atribute unike për të ofruar, duke përfshirë gjerësinë e pakrahasueshme dhe një historik të marrëveshjeve ndërmjetësuese për çështjet globale, dhe është vendosur të nisë një bord këshillues të AI-t këtë vjeshtë.

“Të kesh një konvergjencë, një kuptim të përbashkët të rreziqeve, ky do të ishte një rezultat shumë i rëndësishëm”, tha në një intervistë shefi i politikës së teknologjisë së OKB-së, Amandeep Gill.

Ai shtoi se do të ishte shumë e vlefshme për të arritur një mirëkuptim të përbashkët se çfarë lloj qeverisjeje funksionon, ose mund, për të minimizuar rreziqet dhe për të maksimizuar mundësitë për të mirë.

Tematikë që po fiton “momentum”

Deri në vitin 2017, vetëm tre folës sollën AI-n në mbledhjen e asamblesë ekuivalente të një skene kryesore, “Debati i Përgjithshëm”.

Këtë vit, më shumë se 20 folës e bënë këtë, duke përfaqësuar vendet nga Namibia në Maqedoninë e Veriut, Argjentina në Timorin Lindor.

Sekretari i Përgjithshëm António Guterres ngacmoi planet për të emëruar anëtarë këtë muaj në bordin këshillimor, me rekomandime paraprake që do të priten deri në fund të vitit – shpejtësia e shtrembërimit, sipas standardeve të OKB-së.

Kryeministri i Lesoto-s, Sam Matekane, u shqetësua për kërcënimet ndaj privatësisë dhe sigurisë, kryeministri i Nepal-it Pushpa Kamal Dahal për keqpërdorimin e mundshëm të AI-t dhe ministri i Jashtëm islandez Thórdís Kolbrún R. Gylfadóttir për teknologjinë “duke u shndërruar në një mjet shkatërrimi”.

Britania reklamoi “Samitin e saj të ardhshëm të Sigurisë së AI-t”, ndërsa Spanja u paraqit si një mikpritëse e etur për një agjenci të mundshme ndërkombëtare për AI-n dhe Izraeli promovoi bandat e saj teknologjike si një zhvillues i mundshëm i AI-t ndihmuese.

Disa ditë pasi senatorët amerikanë diskutuan për inteligjencën artificiale pas dyerve të mbyllura me të mëdhenjtë dhe skeptikët e teknologjisë, presidenti Joe Biden tha se Washington-i po punon “për të siguruar që ne ta qeverisim këtë teknologji – jo anasjelltas, duke na qeverisur ne”.

Dhe me Asamblenë e Përgjithshme si qendër të gravitetit, pati kaq shumë diskutime dhe takime të panelit të politikës së AI-së rreth New York-ut javën e kaluar sa të pranishmit ndonjëherë vrapuan nga njëri në tjetrin.

Lojtarët e industrisë së teknologjisë janë siguruar që të jenë në përzierje edhe gjatë javës së madhe të OKB-së.

Proces i ngadaltë

Por nëse Kombet e Bashkuara kanë avantazhe, ajo ka gjithashtu sfidat e një etike të tendencës së madhe, të konsensusit që shpesh ecën ngadalë.

Plus anëtarët e saj janë qeveritë, ndërsa AI po drejtohet nga një sërë kompanish private.

Megjithatë, një çështje globale ka nevojë për një forum global dhe “OKB-ja është absolutisht një vend për të zhvilluar këto biseda”, thotë Ian Bremmer, president i Grupit Eurasia, një firmë këshilluese për rrezikun politik.

Edhe nëse qeveritë nuk janë zhvillues, Gill vëren se ato mund të “ndikojnë në drejtimin që merr AI”.

“Nuk ka të bëjë vetëm me rregullimin kundër keqpërdorimit dhe dëmtimit, duke u siguruar që demokracia të mos cenohet, shteti i së drejtës të mos cenohet, por ka të bëjë gjithashtu me promovimin e një ekosistemi të larmishëm dhe gjithëpërfshirës të inovacionit”, tha ai.

Kombeve të Bashkuara do të duhet të lundrojnë në territorin që disa qeveri dhe blloqe kombëtare, duke përfshirë Bashkimin Evropian dhe Grupin e 20 vendeve të industrializuara, tashmë po e ndajnë me samite, deklarata dhe në disa raste rregullore të tyre.

Idetë ndryshojnë rreth asaj se çfarë duhet të jetë një organ i mundshëm global i AI: ndoshta një panel vlerësimi dhe përcaktimi i fakteve të ekspertëve, i ngjashëm me Panelin Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike, apo një mbikëqyrës si Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike?

Një ent i përcaktimit të standardeve i ngjashëm me agjencitë detare dhe të aviacionit civil të KB? Apo diçka tjetër?

Ekziston gjithashtu pyetja se si të nxirret inovacioni dhe përparimet e shpresuara – në mjekësi, parashikimi i fatkeqësive, efikasiteti i energjisë dhe më shumë – pa përkeqësuar pabarazitë dhe dezinformatat ose, më keq, duke mundësuar fatkeqësi nga robotët e arratisur.

Ky skenar fantastiko-shkencor filloi të tingëllonte shumë më pak i largët kur qindra udhëheqës të teknologjisë dhe shkencëtarë, përfshirë CEO të krijuesit të ChatGPT OpenAI, lëshuan një paralajmërim në maj për “rrezikun e zhdukjes nga AI”.

Një ekzekutiv i OpenAI i kthyer në konkurrent më pas i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së në korrik se inteligjenca artificiale paraqet “kërcënime të mundshme për paqen ndërkombëtare, sigurinë dhe stabilitetin global” për shkak të paparashikueshmërisë së saj dhe keqpërdorimit të mundshëm.

Marrë dhe përshtatur nga Associated Press për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore