Shëndet

Cilat janë pijet më të pashëndetshme?


Ilustrim: pije

Shumica e njerëzve e dinë që pijet e gazuara janë të pashëndetshme, por shumë më pak janë të vetëdijshëm se shumë pije të tjera që mund të gjenden në dyqane dhe që shpesh përfundojnë në frigoriferët tanë nuk janë aspak një zgjedhje e mirë. Disa prej tyre do ju befasojnë.

Qumësht me qokollatë

Nëse nuk e konsumoni menjëherë pas një stërvitje intensive, mbani në mend se kjo është një pije që është plotësisht e padëmshme – një shishe e kësaj pije përmban rreth 21 gram sheqer dhe, përveç kësaj, përmirësues të shijes.

Lëng portokalli

Lëngu i portokallit shpesh nuk është ai që prisni – është një përzierje uji dhe shurupi i ëmbël i trashë dhe pak koncentrat lëngu të vërtetë, vaji dhe kimikatesh të tjera. Është e qartë se ky shurup nuk ka përfitime shëndetësore.

Lëng boronice

Ju ndoshta e dini se ky frutë ka shumë pak kalori dhe është jashtëzakonisht i shëndetshëm? Atëherë, si mundet që diçka e tillë të kthehet në diçka të pashëndetshme? Pikërisht për shkak të shijes së hidhur të lëngut të boronicës së kuqe, prodhuesit shtojnë shumë sheqer për ta ëmbëlsuar.

Lëng domate

Domatet mund të jenë shumë të pasura me antioksidantë, por çdo përfitim i kësaj pije humbet pasi të hidhet në shishe. Meqenëse ata duan që lëngu i domates të bëhet një pije aromatike, prodhuesit shtojnë natrium, kështu që supozohet se ju merrni 30 përqind të dozës së rekomanduar ditore të natriumit në një filxhan me lëng të tillë.

Kafe

Ndërsa një ose dy filxhanë kafe mund të bëjnë mirë për shëndetin, por nëse pija juaj e parë në mëngjes është një filxhan i mbushur plot me këtë pije, vështirë se mund të jetë e mirë. Sipas ekspertëve, shumë kafe i bën kockat të dobëta dhe mund të bëhen të brishtë. Shumë kafe mund të shkaktojë osteoporozë, thonë ekspertët.

Ujë me vitamina

Edhe pse thonë ujë, një shishe e kësaj pije përmban rreth 120 kalori dhe secila prej tyre vjen nga sheqeri. Në çdo rast, do të ishte mirë të pranonim një këshillë të thjeshtë: përpara se të blini ndonjë produkt, lexoni se çfarë përbërësish përmban.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore