Shëndet

Cilat janë përfitimet e pirjes së çajit me qumësht?


Ne shume vende te botes çaji, konsumohet me qumesht

Çaji është një nga pijet më të njohura në botë, dhe pirja e tij mendohet se ofron përfitime të ndryshme shëndetësore.

Në Britaninë e Madhe dhe në disa pjesë të tjera të botës, çaji zakonisht konsumohet me qumësht.

Megjithatë, është e paqartë nëse shtimi i qumështit në çaj ofron përfitime shtesë – ose në vend të kësaj ndërhyn me aktivitetin e përbërjeve të çajit në trupin tuaj.

Si çaji ashtu edhe qumështi ofrojnë përfitime.

Ndërsa disa lloje çaji mund të ofrojnë përfitime shëndetësore, çaji jeshil dhe çaji i zi janë më të hulumtuarit.

Të dyja janë bërë nga gjethet e bimës Camellia sinensis, por i nënshtrohen metodave të ndryshme të përpunimit.

Çaji i gjelbër dhe i zi janë të pasur me komponime bimore të quajtura flavonoidë. Këto komponime veprojnë si antioksidantë për të ndihmuar në luftimin e dëmtimit të qelizave të shkaktuara nga molekulat reaktive të njohura si radikalet e lira.

Nivelet e larta të radikaleve të lira kontribuojnë në sëmundjet e zemrës, kancerin dhe çështje të tjera.

Për shkak të këtyre përbërjeve, pirja e çajit të gjelbër dhe të zi është shoqëruar me presion më të ulët të gjakut, efekte antikancerogjene dhe ulje të niveleve të kolesterolit në studimet e kafshëve dhe njerëzve.

Nga ana tjetër, qumështi është i pasur me lëndë ushqyese, si proteina, kalcium dhe kalium, të cilat janë jetike për rritjen optimale, përbërjen e trupit dhe shëndetin e kockave.

Çaj i zi

Proteinat e qumështit mund të ndërhyjnë në përbërjet e çajit, por hulumtimi është i përzier.

Duke pasur parasysh se çaji dhe qumështi përmbajnë përbërës dhe lëndë ushqyese që promovojnë shëndetin, përzierja e të dyjave mund të duket e dobishme.

Në fakt, një studim në mbi 1 mijë e 800 të rritur në Kinë, zbuloi se konsumi i çajit dhe qumështit lidheshin në mënyrë të pavarur me një rrezik më të ulët të kancerit oral dhe se ato mund të kenë një efekt veçanërisht të dobishëm kur konsumohen së bashku.

Megjithatë, disa studime sugjerojnë se proteinat në qumësht mund të ndërhyjnë në përthithjen dhe aktivitetin antioksidues të përbërësve të çajit.

Një studim në 16 gra të rritura vërejti se pirja e 2 filxhanëve (500 ml) çaj të zi të thjeshtë rriti ndjeshëm rrjedhjen e gjakut, gjë që mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit të zemrës, krahasuar me pirjen e ujit. Ndërkohë pirja e çajit të zi me qumësht të skremuar nuk i kishte këto efekte.

Studiuesit arritën në përfundimin se kazeina, një lloj proteine ​​në qumësht, mund të lidhet me flavonoidet në çaj dhe të parandalojë aktivitetin e tyre në trup.

Megjithatë, një tjetër studim në 9 të rritur, vuri në dukje se konsumimi i çajit të zi rriti nivelet e gjakut të flavonoideve antioksidante dhe se shtimi i qumështit në çaj nuk e pengonte këtë efekt.

Studiuesit sugjeruan se koha më e gjatë e pirjes mund të çojë në përthithje më të mirë të antioksidantëve në çaj, pavarësisht nga shtimi i qumështit.

Bazuar në rezultatet kontradiktore të këtyre studimeve, qumështi mund të ndërhyjë në aktivitetin e antioksidantëve në çajra në një farë mase, por mund të mos ketë të njëjtin efekt me çajrat që janë injektuar për periudha të gjata.

Megjithatë, nevojiten më shumë kërkime për të kuptuar më mirë përfitimet e mundshme dhe anët negative të shtimit të qumështit në çaj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore