Jetesë & Stil

Cilat janë efektet anësore të pijeve dietike?


Pije dietike

Pa kalori, karbohidrate dhe sheqer, pijet dietike mund të duken si një alternativë e shëndetshme dhe freskuese ndaj pijeve joalkoolike me sheqer.

Megjithatë, pijet me flluska mund të mos jenë aq e padëmshme sa duken, veçanërisht nëse jeni duke pirë disa racione në ditë.

Në fakt, pirja e tepërt e pijeve dietike mund të lidhet me disa efekte anësore dhe të ndikojë në shëndet.

Këtu janë disa efekte anësore të mundshme të pijeve dietike, plus disa mënyra të thjeshta për të reduktuar marrjen tuaj.

Mund të prishë shëndetin e zorrëve

Disa kërkime sugjerojnë se ëmbëlsuesit artificialë që gjenden në një pije dietike mund të ndikojnë negativisht në mikrobiomën tuaj të zorrëve, që është bashkësia e baktereve të dobishme në traktin tuaj tretës.

Mikrobioma e zorrëve luan një rol kyç në shumë aspekte të shëndetit, duke përfshirë funksionin imunitar, thithjen e lëndëve ushqyese, shëndetin e zemrës dhe më shumë.

Një studim i vogël që përfshinte 7 persona zbuloi se ëmbëlsuesi artificial sakarina dëmton menaxhimin e sheqerit në gjak dhe shkakton çekuilibër në bakteret e zorrëve në mesin e 57% të pjesëmarrësve.

Një studim tjetër i kafshëve tregoi se, një lloj tjetër ëmbëlsuesi artificial në disa lloje të pijeve dietike, ndikoi negativisht në përbërjen e mikrobiomës së zorrëve te minjtë.

Nga ana tjetër, disa studime të tjera në njerëz dhe kafshë kanë nxjerrë rezultate kontradiktore.

Aspartame është një nga ëmbëlsuesit më të zakonshëm joushqyes në pije dietike. Shumë studime kanë hetuar sigurinë e tij, por pak kanë shqyrtuar efektet e tij në mikrobiomën e njeriut.

Megjithatë, ne e dimë se trupi zbërthen aspartamin përpara se të arrijë në zorrën e trashë, ku kryesisht banon mikrobioma e zorrëve.

Nevojiten studime më të mëdha dhe me cilësi të lartë për të kuptuar se si ëmbëlsuesit artificialë dhe pija dietike mund të ndikojnë në shëndetin e zorrëve te njerëzit.

 

E gërryen smaltin e dhëmbëve

Edhe pse pijet dietike nuk përmbajnë sheqer si ato të zakonshmet, është shumë acid dhe mund të ndikojë seriozisht në buzëqeshjen tuaj nëse pini shumë rregullisht.

Një studim me epruvetë zbuloi se pija e zakonshme dhe ajo dietike ndikoi ndjeshëm në vrazhdësinë e sipërfaqes së smaltit të dhëmbëve, duke treguar se të dyja mund të kontribuojnë në erozionin e dhëmbëve.

Një studim tjetër tregoi se, për shkak të aciditetit të tyre, pijet freskuese të rregullta dhe ato dietike mund të dëmtojnë sipërfaqen e smaltit, duke rritur erozionin.

Për më tepër, një studim mes adoleshentëve zbuloi se konsumimi i rregullt i pijeve joalkoolike të gazuara shoqërohej me shëndet më të dobët oral dhe zakone jo të shëndetshme të të ngrënit.

Megjithatë, kjo mund të jetë për shkak se konsumimi i pijeve joalkoolike, në përgjithësi, lidhet me shëndetin e dobët oral dhe zakone të tjera jo të shëndetshme të të ngrënit.

Mund të ndikojë në shëndetin e zemrës

Disa studime vëzhguese kanë zbuluar se njerëzit që pinë rregullisht pije të gazuara dietike kanë një rrezik më të lartë të zhvillimit të problemeve të zemrës në planin afatgjatë. Megjithatë, studime të tjera nuk i konfirmuan këto gjetje.

Një studim në 59 mijë e 614 gra tregoi se pirja e të paktën 2 pijeve dietike në ditë lidhej me një rrezik më të lartë të problemeve të zemrës dhe vdekjes nga sëmundjet e zemrës gjatë një periudhe 9-vjeçare.

Studime të tjera më të vjetra kanë zbuluar se si dieta ashtu edhe konsumimi i rregullt i pijeve të gazuara dietike, mund të lidhen me një rrezik të shtuar të goditjes në tru.

Këto studime tregojnë një lidhje midis konsumimit të pijeve të gazuara dietike dhe problemeve të caktuara të zemrës, por nevojiten më shumë kërkime për të përcaktuar nëse dhe si faktorë të tjerë mund të luajnë gjithashtu një rol.

Mund të lidhet me shtimin në peshë

Shkencëtarët kanë gjetur rezultate të përziera nëse pirja e sodës dietike lidhet me shtimin në peshë.

Një studim në 749 të rritur, të moshuar, zbuloi se ata që konsumonin rregullisht pije dietike kishin tendencë të kishin rritje më të madhe të yndyrës së barkut gjatë një periudhe 9-vjeçare, krahasuar me njerëzit që nuk konsumonin.

Një studim tjetër që përfshin 2 mijë e 126 njerëz tregoi se pirja e të paktën 1 pije freskuese në ditë lidhej me një rrezik më të lartë të sindromës metabolike.

Nga ana tjetër, disa studime nuk kanë gjetur asnjë lidhje midis sodës dietike ose ëmbëltuesve artificialë dhe peshës trupore.

Për më tepër, studime të tjera kanë zbuluar se soda dietike mund të çojë në humbje peshe dhe ulje të urisë, veçanërisht kur njerëzit e përdorin atë për të zëvendësuar pijet e ëmbla me sheqer.

Por, gjithsesi nevojiten shumë më shumë kërkime për të eksploruar se si konsumimi i pijeve dietike mund të lidhet me peshën trupore.

Si të ulni konsumin?

Ka shumë hapa të thjeshtë që mund të ndërmerrni për të ulur konsumin e pijeve dietike.

Filloni duke e zëvendësuar ngadalë me pije të tjera në dietën tuaj. Këtu janë disa pije alternative për t’u marrë parasysh: ujë të aromatizuar, çaj bimor, ujë kokosi.

Kërkoni versione të këtyre pijeve që ose nuk janë të ëmbëlsuara ose kanë një përmbajtje më të ulët sheqeri.

Ju mund të bëni ujë të aromatizuar duke shtuar feta kastraveci, fruta të freskëta ose të ngrira, barishte si borziloku dhe nenexhiku, ose fruta agrume si gëlqere ose limoni në ujë të thjeshtë ose të gazuar për një nuancë shije pa sheqer të shtuar.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore